Geleceğin Meslekleri Ve Kazançları - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Geleceğin Meslekleri Ve Kazançları

Geleceğin Meslekleri Ve Kazançları

Geleceğin Meslekleri Ve Kazançları / Geleceğin meslekleri, günümüzden birkaç yıl sonra çokça talep edilecektir. Gelecekte popüler olacak mesleklerin belirmesi ile birlikte, şu anki çoğu meslek tarihe karışacaktır. Bu nedenle meslek seçimi yapmadan ve üniversiteye başlamadan önce detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir.

İnsanların hayatını kazanması, yalnızca çalışmak ile sağlanabilmektedir. Geçmişten günümüze kadar pek çok meslek icra edilerek para kazanılmıştır. Ancak her meslek, bir dönemden sonra kazanç ve popülaritesini kaybetmiştir. Özellikle günümüzde birçok öğrenci gelecekte ne olmak istedikleri hakkında kararsızdır. Zira aile ve çevreden çok fazla fikir çıkmakta ve bu durum meslek seçimi yapacak olanların kafasını karıştırmaktadır.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Geleceğin meslekleri, insanların istek ve ihtiyaçlarının değişmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Nüfusun artması, teknolojinin değişmesi, tıp ve bilim alanında yeni bilgiler edinilmesi gibi pek çok durum, ileriki yıllarda belirecek mesleklerin zeminin hazırlamaktadır.

İstek ve ihtiyaçlara göre değişeceğini belirttiğimiz meslek alanlarına önceden yönelen bireyler, mesleğin ilk temsilcileri olacağı için daha fazla para kazanacaktır. Bu durum göz önünde bulundurulursa, geleceğin mesleklerine yönelmek oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Gelecekte en fazla talep görecek olan meslek türlerinden bazıları aşağıda belirtilmektedir.

 • Yapay zekâ uzmanı
 • Robotik mühendisi
 • Veri bilimci
 • Müşteri başarı uzmanı
 • Pilot
 • Veri mühendisi
 • Davranışsal sağlık teknisyeni
 • Siber güvenlik uzmanı
 • Arka uç geliştirici
 • Gelir müdürü
 • Javascript geliştiricisi
 • Çöp mühendisliği
 • Dijital ajan ve dedektifler
 • Blockchain gelişim uzmanı
 • Alternatif enerji danışmanlığı ve teknisyenliği

Yukarıda yer alan meslekler incelendiği zaman, bu mesleklerin ortaya çıkış hikâyesinin nüfus ve teknoloji ile doğrudan bağlantı içerisinde olduğu görülmektedir. Zira gelecekte bu meslekler oldukça popüler olacak ve günümüzün para kazandıran meslekleri tarihe karışacaktır. “Geleceğin mesleği nelerdir?” sorusunun sayısız cevabı olmaktadır. Bu cevaplar, insanların ihtiyaçlarına bağlı olarak değişim göstermektedir.

Geleceğin Meslekleri Ve Maaşları

Gelecekte ortaya çıkacak meslekler, günümüzde icra edilen mesleklere kıyasla çok daha fazla kazanç sağlayacaktır. Günümüzdeki meslekler bir süre sonra yavaş yavaş kaybolurken, geleceğin meslekleri daha fazla talep görecek ve bu durumda kazançlarda yükselmeler yaşanacaktır. Aşağıdaki başlıklarda geleceğin meslekleri ve bu mesleği yapanların aylık olarak kazanacakları ücret belirtilmektedir.

Veri Bilimci

Veri bilimciler, internet üzerinde yer alan bilgiler başta olmak üzere pek çok alandaki verinin saklanması ve analiz edilmesini sağlamaktadır. Gelecekte neredeyse her işin internet üzerine taşınacağı göz önünde bulundurulursa, veri bilimciliğinin geleceği oldukça parlaktır.

Matematik, istatistik, bilgisayar mühendisliği, matematik mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan kişiler, veri bilimci olabilmektedir. Bu mesleğin aylık getirisi, yaklaşık olarak 6.870 TL olmaktadır. Mesleğinde kendini geliştirmiş kişiler ise, 10.770 TL’ye kadar ücret alabilmektedir.

Yapay Zekâ Uzmanı

Geleceğin en önemli meslekleri arasında yer alan yapay zekâ uzmanlığı, iş gücünün hafifletilmesini sağlayan bir iş koludur. İleri düzey kodlama becerisi isteyen bu mesleğin kazanç getirisi oldukça yüksektir. Dünya üzerinde yaklaşık 10.000 kişinin mesleği olan yapay zekâ mühendisliği, ülkemizde pek yaygın olmasa da, teknoloji devi olarak da bilinen Çin’de en çok kazandıra meslekler arasında yer almaktadır.

Yapay zekâ mühendisleri, teknolojinin gelişmesi ve iş gücünün azaltılması ile birlikte artış gösterecektir. Geleceği parlak olan bu mesleği icra edenler, yaklaşık olarak 50-60 bin TL yıllık gelire sahiptir.

Siber Güvenlik Uzmanı

Her gün artan internet kullanımının gelecekte daha da fazla olması kaçınılmazdır. Bu durumda insanların neredeyse tüm kişisel bilgileri dijital ortamda korunacaktır. Ancak siber güvenlik olmazsa, bu bilgiler rahatça üçüncü şahısların eline geçebilir. Bu nedenle siber güvenlik uzmanlığı geleceğin meslekleri arasına girmektedir.

Elektrik elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan bireyler tarafından yapılan bu mesleğin aylık ortalama getirisi 10.000 TL’dir. Ancak gelecekte siber güvenlik ihtiyacının artacak olması ile maaşlar da yükselecektir.

Alternatif Enerji Danışmanlığı ve Teknisyenliği

Nüfusun artması ile birlikte enerji kaynaklarında azalmalar olması kaçınılmaz bir sondur. Alternatif enerji uzmanları, kullanılabilecek enerji kaynaklarının araştırılması ve uygulanması görevini üstlenmektedir. Gelecekte ihtiyaç duyulacak meslekler arasında yer alan alternatif enerji danışmanlığı ve teknisyenliğinin ortalama maaşı 4500 TL’dir. Bu ücret, ihtiyacın yükselmesiyle birlikte artacaktır.

Pilot

Havacılık oldukça popüler bir iş koludur. Yurtdışı seyahatlerinin yanı sıra, yurtiçi seyahatleri bile artık uçaklar ile sağlanmaktadır. İnsan taşımacılığının yanı sıra, kargolama işlemleri de uçaklar ile gerçekleştirilmektedir. Günümüzde oldukça ihtiyaç duyulan pilotlar, hava trafiğinin artması ile daha da popüler olmuştur. Mesleğe başlangıç maaşı 26 bin TL olmaktadır. Ancak deneyimli pilotlar, 90 bin TL’ye kadar ücret alabilmektedir.

Web Ara Yüz Geliştirici

Bilişim teknolojileri ile ilgilenen ara yüz geliştiricileri, web sitelerinin tasarımı, uygulamaları gibi konularda yetkin kişilerdir. Web ara yüz geliştiricileri, internet sitelerinin oluşturulmasına ve geliştirilmesinde rol oynamaktadır. Bilgisayar programlama, yazılım, bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan kişiler tarafından icra edilen bu mesleğin ortalama geliri 5500 TL’dir. Geleceğin meslekleri arasında yerini alan web ara yüz geliştiricileri, internetin kullanımının artması ile birlikte daha fazla ihtiyaç duyulacak bir meslektir.

Çöp Mühendisliği

Çöp mühendisleri, nüfusun artması iler birlikte hayatımızın en temelini oluşturacak bir meslek grubudur. Atık maddelerin ayrıştırılması, sınıflandırılması, dönüştürülmesi gibi mühim konularda yetkili olan çöp mühendisleri, çevre mühendisliği ile yakın ücretlere çalışmaktadır.

Türkiye’de geleceğin meslekleri, dünyanın ihtiyaç duyduğu iş kolları ile aynı olmaktadır. Zira hangi kıtada yaşarsak yaşayalım, ihtiyaç ve isteklerimiz benzerlik göstermektedir. Geleceği parlak olan meslekler günümüzde pek fazla değer görmese bile, bir zaman sonra istihdam ihtiyacı doğacak olan iş kollarıdır. Bu nedenle meslek seçimi konusunda günümüzü değil, geleceği düşünmek oldukça büyük bir önem taşımaktadır.