Evlenme Ödeneği – Çeyiz Parası Nedir, Nasıl Alınır? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Evlenme Ödeneği – Çeyiz Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Evlenme Ödeneği – Çeyiz Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Halk arasında adıyla çeyiz parası olarak da bilinen evlenme ödediği, ölüm aylığı alırken ve bu yüzden aylığı kesilecek kız çocuklara devlet tarafından ödemesi yapılan paradır. Kız çocukları
evlendiklerinde devletten aldıkları yetim aylıkları kesilmektedir. Bu kesintiyle beraber talepte bulunmanız halinde devletten aylık aldığınız yetim parasının iki yıllık tutarı tek sefer olmak üzere size ödenmektedir.

Hangi Durumlarda Evlenme Ödeneği Verilmektedir?

Evlenme ödeneği, yani çeyiz parasını almak için öncelikle kızın yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir. Yetim olduğu halde yetim aylığı yada parası almayan kız çocukları maalesef bu ödenekten yararlanamazlar.

Evlenme ödeneği bir defa ödenmektedir. Parayı almak için resmi evliliğin yapılması ve dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Evlenme tarihi eğer kütüğünüze işlenmemişse, dilekçenin yanında evlilik cüzdanı örneğinin de verilmesi gerekmektedir.

Evlenme ödeneğinin ilk evlilikte alınması zorunlu değildir. İstenirse ikinci evlilikte de alınabilir. Ancak belirttiğimiz gibi bir defaya mahsus olmak üzere alınabilmektedir.

Evlenme Ödeneği – Çeyiz Parası Ne kadar?

Bu miktar yasada belirtildiği üzere aldığınız aylığın 2 yıllık ücreti olarak kararlaştırılmıştır. Yani aldığınız aylık paranın 24 katı çeyiz parası desteğini toplu olarak alabilirsiniz.

Çeyiz parasını banka hesabınıza alabilirsiniz, parayı elden alma şansınız bulunmamaktadır. Eğer banka hesabınız yoksa banka hesabı açtırmanız gerekmektedir.

Evlenme Ödeneği – Çeyiz Parası için Ne Zaman Müracaat Etmeliyim?

Çeyiz parasını almak için evlilikten sonra dilekçe ile müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Resmi evlilik gerçekleşmesi gerekmektedir. Evlilikten sonra 5 yıl içerisinde başvurulması gerekmektedir, aksi takdirde doğan haklarınız kaybolacaktır. Herhangi bir başvuru yapmamanız durumunda size herhangi bir ödeme otomatik olarak yapılmamaktadır, bu yüzden evlilikten sonra parayı alabilmek için muhakkak başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.