Evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı

Evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı

Geçtiğimiz senelerde görüşmeleri yapılan devlet destekleri, 2015 yılı içinde hızla devreye sokuldu. 2015 yılı devlet yardımları açısından çok verimli bir yıl oldu. Her ne kadar bu yardımların azlığı, çokluğu ve tabiî ki de kaynağı tartışıla dursun, ihtiyacı olan kişiye ulaştığı sürece devam etmesini dileriz.

2015 yılı içinde devreye giren, Kreş Yardımı, Evde Çocuk Bakımı yardımlarından sonra şimdi de evlenene 5 bin TL evlenme yardımı gündemde.

Yapılacak bu destek kapsamında, kişilerin herhangi bir bankada çeyiz hesabı açtırmaları ve düzenli olarak 3 yıl boyunca çeyiz hesaplarına katılım paylarını yatırmaları gerekmektedir. Düzenli olarak yatırılan ve çeyiz hesabında biriken toplam tutarın %20 ‘sini, devlet çeyiz parası olarak geri veriyor.

Çeyiz parasının üst limiti 5 bin TL olup, hesabınızda biriken tutarın daha fazla olması ve üst limiti geçmesi halinde de maalesef hesaplanan meblağı değil, belirlenmiş üst limit olan 5 bin TL’yi alabileceksiniz.

Evlenene 5 bin TL evlenme yardımı kimlere verilecek?

Evlenene 5 bin TL evlenme yardımı alabilmek için;

  • 26 yaşını bitirmiş olmak,
  • Bankada TL karşılığı çeyiz hesabı olmak,
  • Bankadaki hesaba daha önceden devlet yardımı almamış olmak,
  • İlk defa evleniyor olmak

Gerekmektedir.

evlenene-5000tl-yardimEvlenene 5 bin TL evlenme yardımı ne kadar süreyle ödenecek?

Evlilik yardımı, kişilerin çeyiz hesabına yatırılacak olup, kişinin ilk evliliğinde ve sadece 1 kez ödenecektir. Yapılacak bu yardımlar, bakanlık bütçesinde ayrılan ödenekten karşılanacaktır.

Evlenme yardımını haksız yere alan kişilerden, yardım geri alınacak mı?

Evlenene 5 bin TL evlenme yardımının amacı, hem kişileri evlilik kurumuna dahil olmak için teşvik etmek hem de maddi durumu yetersiz olan kişilere destek olarak evlenmelerini sağlamaktır.

Evlenene 5 bin TL evlenme yardımının doğru kişiye, doğru meblağda yatırılmasından, çeyiz hesabının bulunduğu banka sorumludur. Bu kapsamda banka, haksız olarak bu yardımın yapılmasını sağlamış ise, evlenme yardımının ödendiği tarihten tahsilinin yapıldığı tarihe kadarki süre için işletilecek faiz ile birlikte 1 ay içinde ödenmesi konusunda Bakanlık tarafından yazı gönderilir. Eğer yapılan bildirim dahilinde ödeme gerçekleştirilmez ise, ilgili banka hakkında takip başlatılır.