Evde Bakım Parası Nedir? Kimlere Ödenir? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Evde Bakım Parası Nedir? Kimlere Ödenir?

Evde Bakım Parası Nedir? Kimlere Ödenir?

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından engelli vatandaşların hizmeti için sağlanan Evde bakım maaşı hakkındaki bilgileri bu yazıda topluyoruz. Konu hakkında merak ettiğiniz evde bakım maaşı kimlere verilmektedir, almak için gereken şartlar nelerdir, nasıl alabiliriz, evde bakım için için başvuru nasıl yapılır gibi konuları ele alarak bunları yazı dizisi olarak topluyoruz.

evde-bakim-parasi-nedir-kimlere

Evde Bakım Parası Nedir?

Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın hayata daha iyi tutunabilmesi için devlet tarafından da bir çok destekleme yapılmaya çalışılmaktadır. Bu konuda özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakalanlığı’nın girişimleri bulunmaktadır.

Evde bakım parası, bakıma muhtaç durumda olan engellilerin bakımını üstelenen kişilere ödenen aylık paradır. Paranın ödenmesi için engelli olan kişinin geliri, net asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekmektedir.

Bakanlık engelli vatandaşlar için sadece evde bakım parası değil ayrıca talebe göre farklı sosyal hizmetler de sunabilmektedir. Bu modellerde evde bakım hizmeti direkt olarak kamu tarafından engelli vatandaşlara sunulabilmekte, bakanlığa bağlı merkezlerden hizmet alınabilmekte veya özel bakım merkezleri tarafından engellilerin bakımı yapılmakta, ödemeleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Evde Bakım Parası Kimlere Ödenir?

Bakım için ödenen parayı almak için belirli akrabalık şartlarının bulunması gerekmektedir. Aile içinden olmayan kişilere ödeme yapılmamaktadır. Ödeme yapılırken üvey ayrımı bulunmamaktadır.

  • Üveyler de dahil olmak üzere, engelli olan kişinin;
  • Eşi, çocukları ve çocuklarının eşleri,
  • Anne ve babası, anneanne, babaanne, dedeler,
  • Torunları ve torunlarının eşleri, kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ve kardeş çocuklarının eşleri,
  • Eşinin anne ve babası, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri ve çocukları,
  • Amcaları ve eşleri, amca çocukları ve eşleri,
  • Hala ve halaların eşleri, hala çocukları ve eşleri,
  • Dayıları ve dayıların eşleri, dayı çocukları ve eşleri,
  • Teyzeleri ve teyze eşleri, teyze çocukları ve eşleri,

Engelli olan kişinin bakımını üstenebilir ve yardımdan yararlanabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre 2014 yılı içerişinde yaklaşık 450 bin engelli için evde bakım parası yardımı düzenlenmiş. Bu kapsamda yapılan toplam ödeme ise 3 milyar 982 milyon TL. Yapılan yardımların artmasıyla bakım hizmetlerinin şartlarının iyileşmesi ve evde daha iyi şartlarda bakım planlanmaktadır.