Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Bir önceki yazıda belirttiğimiz üzere, ülkemizde devlet bünyesinde bakanlıklar vatandaşlara çeşitli konularda sosyal ve maddi destekler sağlamaktadırlar. Günümüzde de engelli bireylerin bakımı için ayrılmış devlet bütçesi bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanmakta olan evde bakım parasını alabilmeniz için belirli kriterli sağlamanız gerekmekte ve daha sonrasında başvuru işlemini yapmanız gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Parası Nedir? Kimlere Ödenir? e bakarak evde bakim parası hakkında deaylı bilgiye ulaşabilir ve evde bakım parası almaya hakkınız olup olmadığını görebilirsiniz.

Evde Bakım Parası için Nereye Başvurulur

engelliEvde bakım parasını alabilmeniz için belirlenen kritileri sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunun için belirlenen üç kriteri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu hususlardan ilki, tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olması gereken ağır engelli olduğunu belirten bir sağlık kurulu yazısı. Bu yazıda engel oranının yüzde elli üzerinde olduğu ve ağır engelli kısmında da evet olarak belirtilmesi gerekmektedir.

İkinci husus olarak engelli olan kişinin bakıma muhtaçlık kriterlini sağlaması gerekmektedir. Yani temel ihitaçlarını gidermeden başkalarına bağımlılık duyuyorsa, bu tanım içerisine alabiliriz.

Son hususta ise kişinin gelirinin, asgari ücretin 2/3’ünün altında kalması gerekmektedir.

Evde Bakım Ücreti Başvuru Aşaması

Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar, eğer belirtilen kritleri sağlıyorlar ise, bunları belgelemeleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakalanlığı’na başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Başvurusu sırasında toplanması gereken evraklar, kuruldan alınacak sağlık raporu, fotoğraf, engelli olan kişiye ait mal varlıklarını gösteren yazı, nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı için nüfus örnekleri ve ikametgahtır.

Örnek başvuru formunu büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

evde-saglik-parasi-basvuru-formu