Ev almak için doğru zaman mı? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Ev almak için doğru zaman mı?

Ev almak için doğru zaman mı?

Ev almak için kredi faizlerinin düşmesini beklemeli miyim? Ev almak için şuan doğru zaman mı? Diye
kendimize defalarca soruyoruz. Fakat burada asıl sorulması gereken soru şu; evi kullanmak için mi yoksa yatırım yapmak için mi alacaksınız?

Ev almak için en uygun zamanın ne zaman olduğunu değerlendirebilmeniz için, öncelikle sebebinizi belirlemeniz gerekiyor. Eğer, ihtiyaçlarınızı karşılayan tam da istediğiniz gibi bütçenize uygun bir ev bulmuş iseniz evet işte o an ev almak için uygun bir zamandır. Çünkü gayrimenkul sektörü hiçbir zaman yerinde saymaz. Her geçen gün konut fiyatlarında artış sağlanır. Bu artışlar, çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak da hızlı veya yavaş olabilir.


ev-almak-icin-dogru-zaman-mi-kredimuhendisi

 

→ 2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

→ En Uygun Konut Kredisine Nasıl Karar Verilir

 


 

Ekonomi de yaşanan hareketlilik anlık olarak her ne kadar piyasalara yansıyıp hem faiz oranlarını hem de maliyetleri etkilese de, değişmeyen tek şey gayrimenkul sektörünün ileriye yönelik en güvenli limanlardan biri olduğudur.
Özellikle kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması sonrasında, konut piyasasında birçok projeye imza atılmış ve daha maket aşamasında iken bazıları tamamen satılmıştır. Henüz yapım aşamasında olan projelerin satışının tamamlanmasından da görüldüğü gibi gayrimenkul sektörü çağımızın yatırım araçları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Tercihlerinize bağlı olarak bir ev almaya karar verdiğiniz zaman, evin satış işlemlerine geçmeden önce, konutun size olan maliyetini yeniden incelemelisiniz. Örneğin, alım-satım masrafları, aidat, elektrik, su, ısınma, yıllık vergi, sigorta vb gibi tüm harcamaları evi alacağınız fiyatın üzerine ilave etmeli ve toplam maliyet üzerinden yeniden değerlendirme yapmalısınız. Alacağınız konutun sıfır veya ikinci el olmasına bağlı olarak bu masraflarda artma ve azalma olabilir. Bu nedenle de kararınızı erteleme ve değiştirme yönünde de kullanabilirsiniz. Bu nedenle konut alımında hiçbir zaman acele karar vermeyin.

Kredi faizleri düştü diyerek konut almaya karar vermek de mantıklı bir hareket değildir. Alım-satım işlemlerinde yapacağınız değerlendirmeleri, konut kredisi kampanyalarında da yapmalısınız. Faiz oranlarının düşük olması, hiçbir zaman kredinin avantaj sağlayacağı anlamına gelmez. Son yapılan düzenlemelere göre kredi kampanyalarını detaylı olarak inceleyip, vade sonunda ödeyeceğiniz tutar ile konutun yıllık olarak kazanabileceği değer üzerinden bir karşılaştırma yapmalısınız. Eğer her iki tutar arasında çok büyük farklılıklar söz konusu ise evi almak için farklı koşulları değerlendirmeli veya ev alma kararınızdan vazgeçmelisiniz.