E-Haciz Nedir? Nasıl Sorgulanır? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

E-Haciz Nedir? Nasıl Sorgulanır?

E-Haciz Nedir? Nasıl Sorgulanır?

İnternetin her alanda etkin bir şekilde kullanılması, devletin de bu konularda yenilik yapmasına neden oldu. E-devlet ile birlikte internet alanında bir çok hizmet ve servis daha devreye alındı. Gün geçtikçe de yenileri eklenmeye devam ediyor. Bunlardan biri de e-haciz işlemi.

Borçlu kişilere önceliklere uyarı mektubu gönderilmekte, ardından verilen süre içerisinde borcun ödenmesi veya yapılandırılması istenmektedir. Bu aşamada borç ödenmezse veya yapılandırma yoluna gidilmezse haciz işlemi söz konusu olabilmekte.

e-haciz-nedir-sorgulama


→ Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

→ Krediye Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?


Genellikle SGK, Vergi borçları, Motorlu taşıtlar vergisi ve öğrenim kredisi yüzünden devletin uygulamaya koyduğu elektronik ortamda haciz işlemi, bankalarda mal varlığı bulunan borçlulara uygunlanmaktadır. Bu yazıda sizlere E-Hacizin ne olduğu, nasıl e-haciz iborç işlemlerinin sorgulanabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

E-Haciz uygulaması toplumda tepkilere yol açmış olsa da uygulamadadır.

 

E-Haciz Nedir?

E-Haciz dediğimiz olay yani elektronik haciz işlemi, Gelirler İdaresi Başkanlığının talimatıyla, size ait borçların belirli sürelerde bankalara bildirilmesi, eğer o bankada mal varlığınız var ise borçlu olduğunuz miktarının blokesi olayıdır.

 

E-Haciz Nasıl sorgulanır?

Devlete olan borç bilgilerinizi yine devletin bir kanalı olan Gelir İadresi Başkanlığı resmi web sitesi altından Borç Bilgilendirme Servisi kısmında bulunmaktadır. Hacizlik bir duruma düşmemek için düzenli olarak borçların olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.