'Dolar Kaç TL' Araması Rekor Kırdı! Google Verilerine Göre Ekonomi Yorumları

‘Dolar Kaç TL’ Araması Rekor Kırdı! Google Verilerine Göre Ekonomi Yorumları

‘Dolar Kaç TL’ Araması Rekor Kırdı! Google Verilerine Göre Ekonomi Yorumları

Arama motorlarında yapılan aramalar, toplumun neyi  ve neden merak ettiğine dair önemli ipuçları verir. Özellikle bir toplumun geneli hakkında fikir edinirken başvurulabilecek bir kaynaktır. Google trendleri ise bize bu konuda ciddi bilgiler verir.

Google, 2020 yılında yapılan bütün aramalarda derleyerek en çok yapılan sorguları belirledi. Kredi Mühendisi olarak sizler için ekonomi alanında Türkiye’de en çok merak edilen konuları bu yazımızda işleyeceğiz.

Türkiye, Google Üzerinde Neleri Arıyor?

Türkiye’de 2020 yılında en merak edilen olay doların kaç Türk Lirası olduğuydu. ‘Dolar Kaç TL’ araması google üzerinde en çok aranılan 2. kelime oldu. Aynı zamanda ekonomi alanında aranan en önemli kelime oldu. Bu durum, ekonomi alanında döviz kuru meselesinin ne kadar ilgi çekici olduğunu kanıtladı. 2020 yılında, Türk Lirası’nın dolara karşı %25 değer kaybettiğini de hatırlatmalıyız. Paramızın değer kaybının artışının halkın gözünden kaçmadığına dair bir ön bilgi olarak bu veriyi yorumlayabiliriz. Çünkü, dolar kurunun ülkemizde enflasyonu da artırdığını biliyoruz. Dolar kuru, girdi maliyetleri üzerinde baskı yaratarak enflasyon artışına sebep oluyor. Böylelikle markete gidince sürekli olarak fiyatların değiştiğine şahit oluyoruz.  Dolar kaç tl sorusunun ise google verilerinden market fiyatlarına kadar büyük bir yolculuğu olduğunu rahatlıkla görüyoruz.

dolar kaç tl, euro ne kadar

Ülkemizde dolarizasyon olduğunu biliyoruz. Mudilerin banka hesaplarında tuttuğu paralarının büyük bir kısmının dolar olduğu verilere yansıyordu. Bankalarda tutulan mevduatların %50’den fazlasının dolar olduğunu zaten biliyoruz. Bu nedenle, dolar kaç tl aramasının yapılmasına şaşırmıyoruz. Bunun yanında, 1000 euro kaç tl, euro kaç tl ve 2000 dolar kaç tl aramalarına yoğunlaşıyoruz.

2020 Yılında En Merak Edilen 4 Ekonomik Arama Nedir?

Google arama motoru, 2020 yılında en çok aranan kelimelere dair verileri yayınladı. Ekonomi alanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok dolar ve euro fiyatlarına odaklandığını görüyoruz.

Aşağıda bulunan görsel üzerinde, artışa dair yüzdelik dilimler bulunmaktadır.

 

dolar kaç tl, 1000 euro kaç tl

Not: Verileri, google trendleri  üzerinde inceleyebilirsiniz. Daha fazlasına da trendler üzerinden erişebilirsiniz. Bizim verilerimiz oradan alınmıştır.

2020 Yılı Başında Döviz Kuru Ne Kadardı?

1 Ocak 2020 yılı tatil olduğu için o tarihe dair dolar kuru bilgisi bulunmamaktadır. Ancak 2 ocak 2020 tarihinde dolar kurunun 5.9585 olduğunu görüyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre 02.01.2020 tarihinde 5,95 olan dolar kurunun 10.12.2020 tarihinde 7.83 TL  olduğunu görüyoruz.

 

Sene başından bu yana Türk Lirası dolar karşısında yaklaşık olarak %25 değer kaybettiği  ‘Gösterge Niteliğindeki Merkez Bankası Kurları’ üzerinde de görülebilir.

Dolar ve euro kurlarını, döviz kurları bölümünde anlık olarak takip edebilirsiniz.