Bireysel Emeklilik mi Faiz (vadeli hesap) mı? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Bireysel Emeklilik mi Faiz (vadeli hesap) mı?

Bireysel Emeklilik mi Faiz (vadeli hesap) mı?

Bireysel Emeklilik mi Faiz (Vadeli Hesap) mi sorusuna yanıt bulabilmek için öncelikle Bireysel Emeklilik Sisteminin ne olduğuna değinmemiz gerekir.

Bireysel Emeklilik Sistemindeki bir kişinin, her ay belirli bir tutarda sabit bir ödeme yapıp, ödemelere minimum 10 yıl boyunca devam ediliyor olması ve 56 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu sürenin bitiminde hesapta biriken para ve oluşan nema belirlenen koşullar doğrultusunda ya toplu olarak ya da yıllara veya aylara bölünerek kişiye maaş şeklinde ödenmektedir. Bireysel Emeklilik Sisteminde oluşan nema portföyde biriken yatırımın ne şekilde değerlendirildiğine bağlı olarak az veya çok olabilir. Bu tamamıyla sizin almak istediğiniz risk oranlarına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Peki böyle bir riske girmek gerekir mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi aslında genel yapı itibariyle Bireysel Yatırım Danışmanlığı şeklinde işlemektedir. Yani yatıracağınız paraya, portföyünüzün içeriğine ve alacağınız risk oranlarına siz karar verirsiniz. Bireysel Emeklilik Şirketleri de birikimlerinizi bu koşullar doğrultusunda değerlendirir ve 10 yıl sonunda da anapara + nemayı sizi ödemeyi taahhüt eder.

Aslında bu tarz bir yatırımı sizler de yönetebilirsiniz. Örneğin; herhangi bir bankada açacağınız bir yatırım hesabı, vadeli hesap, altın hesabı ya da döviz hesabı ile kendinize dengeli bir yatırım portföyü oluşturabilir ve elde ettiğiniz kazanç sizi tatmin ediyor ise aynı doğrultuda isterseniz 10 yıl boyunca kendi paranızı kendiniz de yönetebilirsiniz. Bu tür bir işlem yapmayı tercih ettiğiniz zaman, birikmişlerinizi istediğiniz zaman kullanma hakkına da sahip olursunuz. Çünkü paranızın yönetimi tamamıyla sizin elinizdedir. Artısını ve eksisini değerlendirdikten sonra kararınızı verip, işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz.

Ancak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olduğunuz zaman belirli bir süre dolmadan sistemden çıkmak istediğinizde hem devlet katkı payını alamayacak hem de anaparanızda kesinti olabilecektir. Bu sistemdeki amaç; kişiyi sabit bir süre dahilinde para biriktirmeye teşvik etmektir.

 

[ads]bes-faiz-karsilastirma

 

Peki parayı faize (vadeli hesaba) yatırınca daha fazla kazanabilir miyiz?

Bireysel Emeklilik Sisteminde eğer sabit bir getiri tercih etti iseniz, tabi ki cevabımız evet olacaktır. Çünkü, bankaların vadeli mevduata verdiği faiz oranları arasında aşırı farklılıklar söz konusu değildir. Buradaki fark Bireysel Emeklilik Şirketi sizin adınıza yatırımınızı yönettiği için sizden komisyon talep etme hakkına sahip ve bunu da tabi ki nemanın içinden almaktadır. Yani aradan Bireysel Emeklilik Şirketini çıkarıp, siz bir vadeli hesap açtırsanız sistemde alacağınız faizden daha fazlasını alacaksınız. Bu faiz günümüz koşullarında çok fazla olmayacaktır ancak şirketin size vereceği faizden fazla olacağı kesindir.

Bireysel Emeklilik Sistemi kimler için uygundur?

Bireysel Emeklilik Sistemi, hiçbir şekilde birikim yapamayıp kenarda para tutamayan kişiler için idealdir. Çünkü Bireysel Emeklilik Şirketleri her şeyi sizin adınıza takip edip, istediğiniz takdirde sizleri de bilgilendirmektedirler.