Ibansız Para Transferi Nedir? - 3 Adımda Hemen Öğren! - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Ibansız Para Transferi Nedir? – 3 Adımda Hemen Öğren!

Ibansız Para Transferi Nedir? – 3 Adımda Hemen Öğren!

Para transferi işlemlerinizi yaparken hata yapmamak için uzun uğraşlar verdiğiniz 26 sayılı IBAN numarası yerine yalnızca  telefon numaranızı yazarak yapabilmenizi sağlayan düzenleme ‘ibansız para transferi’ adı ile hayatımıza giriyor.  IBAN’sız Para Transferi gerçekleştirerek zaman ve düzen sağlayacağız.

2020 yılında kimsenin tahmin etmediği yüzlerce olay gelişti. Özellikle dünya çapında büyük bir buhran yaşandı. Bu durum para alanlarında da kendini gösterdi. Buna rağmen, olumlu gelişmelerin yaşandığını da görüyoruz. Özellikle ıbansız para transferi para alışverişinde kolaylık sağlayarak hayatımıza katkı sağlayacak.

IBAN Numarası Nedir?

IBAN, özünde ‘uluslararası banka hesap numarası’ anlamına gelmektedir. Iban numarasının farklı ülkelerde farklı sayıda kullanımı mevcuttur. Kısaca, uluslarası hesap kodudur. IBAN üzerine daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Türkiye Bankacılık Birliği’nin Iban Uygulaması üzerine yayınlamış olduğu 5 sayfalık bilgi içeriğine bakabilirsiniz. Iban numarası, pek yakında kişisel bilgilerinize uyarlanarak ‘kolay adres tanımı’ özelliği devreye girecektir. Bu özellik sayesinde 26 sayılı uluslararası banka hesap numaranızı bilmek durumunda kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirebileceksimiz!

 IBAN’sız Para Transferi Nedir?

Ekonominin gelişmesi yolunda paranın işlevi fazlasıyla önemlidir. Para, anında alışveriş imkanı tanıdığı için milyonlarca ve hatta milyarlarca insan tarafından talep edilir. İnsanlar parayı sürekli olarak bir başkasına vererek kendi isteklerini yerine getirir. Böylelikle ekonomik aktiviteler büyür ve gelişir. Ekonominin büyümesi açısından paranın hızlıca insanlar dolaşması arzu edilir. Çünkü, ne kadar hızlı dolaşırsa o kadar çok işlem gerçekleşir. Sizden ürün alan biri size para verir. Siz de ihtiyacınız olan bir metayı başkasından edinirsiniz. Siz de para vererek bu işlemi gerçekleştirirsiniz. Sizin para verdiğiniz birey de aynı işlemi gerçekleştirir. Bu işlem ne kadar hızlı olursa ekonomi o derece iyidir diyebiliriz. İşte tıkır tıkır işleyen ekonomi tanımı tam olarak budur diyebiliriz. Tersiz durum ise aksak biçimde işleyen ekonomiye örnek olarak verilebilir. Düşünsenize bir ihtiyacınız var ve siz onu alabilmek için günlerce bekliyorsunuz. O kişi de üretmek için günlerce bekliyor. Neredeyse herkes sallanarak hareket eden insanlar gibi iş yapıyor diyelim. Bu durumda ekonomiden ne beklenebilir ki? İşte bu durumda da kötü bir ekonomi ortaya çıkar. Bu nedenle para transferleri daima hızlıca olabilmelidir. Bir işlem yapmak isteyen insanın önüne engeller çıkarmak yerine işlemi kolaylaştırmanın yolları aranmalıdır. IBAN’sız Para Transferi, paranın insanlar arasında kolayca dolaşmasına izin veren adımlardan bir tanesidir. Bu yönüyle anlamlı ve faydalı bir adımdır.

 IBAN’sız Para Transferi Nasıl Yapılır?

Kolaylaştırıcı adım olan ibansız para transferi 5 biçimde yapılabilir. IBAN adresinizi sizin kolayınıza giden bazı bilgilerinize bağlayarak işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgiler; vergi numaranızdan elektronik posta adresinize kadar uzun bir liste içerisinde sıralanabilir.

 

ibansiz para transferi tanımlama

  • Vergi Numaranız
  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranız
  • Bankanızda Kayıtlı Olan Telefon Numaranız
  • Bankanızda Kayıtlı Olan Elektronik Posta Adresiniz
  • Türkiye Cumhuriyeti Pasaport Numaranız

gibi bilgilerinizi iban adresinize tanımlayarak ibansız para transferi seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

IBAN’sız 7/24 para transferi yapmak mümkün olacak. Çok yakında bütün Türkiye ibansız para transferi yapabilecek.

 

IBAN’sız Para Transferi Ne Zaman Gelecek?

Hayatı kolaylaştırıcı adım olan ibansız para transferi pek yakında gelerek işlem yükümüzü azaltacak! Bunun yanında insanların rahatlıkla para transferi yapmasını sağlayarak ekonomiye katkıda bulunacak.