Hafta Sonu EFT Yapılır mı? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

“Hafta Sonu EFT Yapılır mı?” sorunuzun cevabını hızlıca almanız için EFT sistemini 1 dakikada anlayacağınız biçimde anlattık. İsterseniz hızlıca EFT’nin ne olduğunu inceleyerek sorumuzun cevabını irdeleyelim.

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

EFT, sizde bulunan bir fonun başkasına aktarılmasını sağlayan işlemdir. Elektronik Fon Transferi, sizin X bankasında bulunan paranızın Y bankasında bulunan bir hesaba aktarılmasına denir. Bu işlem farklı bankalar arasında gerçekleşir. Transfer yapacağınız hesaplar sizin dahi olsa farklı bankalar söz konusudur. Bu durumda bankaların çalışma saatleri önem arz etmektedir. Çünkü, bir bankadan gönderilen fonun diğer bankada karşılık bulması gerekmektedir. Bu noktada kontrol sağlanması gerekebilir. EFT işlemini farklı bankada bulunan kendi hesabınıza yapsanız bile durum aynıdır. Aslında burada söz konusu olan sizin yaptığınız işlemden ziyade iki tarafın bulunmasıdır. Şimdi, aklınıza havale yaptığınız zaman neden paranın hemen aktarıldığı sorusu gelebilir. Kısaca ondan da bahsederek kafanızda soru işaretleri bırakmamak isteriz. Havale yapıldığında aynı banka söz konusudur. X Bankası üzerinde bulunan paranızı yine X bankasında bulunan kendi hesabınıza veya başkalarının hesabına göndermiş olursunuz. Bu noktada para hemen geçer. Havale işlemi, her gün her saat veya her saniye yapılabilir. Ancak EFT, çalışma saatleri dışında asla ve asla yapılamaz. Çünkü, alıcı banka hesabına para hemen düşmez. Bu işlem için hafta içi çalışma saatleri belirlenmiştir.

Hafta sonu EFT Yapılır mı?

Yapılamaz diyerek konuyu kestirip atmak çok kolay olur. Burada ise olayın mantığından bahsederek kendi çıkarımlarınızı yapmanızı istiyoruz. Hafta sonu neden EFT yapılamaz? Çünkü, hafta sonu bankaların çalışma saatleri içerisinde değildir. Aynı zamanda gün içerisinde dahi sabah saat 9 ile akşamüstü 5’e kadar EFT yapılabilir. Yalnızca hafta sonu değil, hafta içinde de EFT’nin yapılamadığı zaman dilimleri bulunmaktadır.  Ancak hafta sonu bütün gün EFT işlemi yapılamaz.

Para gönderim işlemini sağlayabilirsiniz. Bu işleminizin karşı bankaya ulaşması ise hafta içi olacaktır. EFT saatleri, hafta içi 09:00 ve 17:00 saatleridir. Bu saatler arasında gönül rahatlığıyla EFT yapabilirsiniz.