Araba Fiyatlarındaki Artışın Nedeni Nedir? Fiyatlar düşer mi? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Araba Fiyatlarındaki Artışın Nedeni Nedir? Fiyatlar düşer mi?

Araba Fiyatlarındaki Artışın Nedeni Nedir? Fiyatlar düşer mi?

Araba fiyatlarında yaşanan artışlar milyonlarca insanı derinden etkiledi. 2020 yılında hiç beklenmeyen bir anda ortaya çıkan pandeminin etkilerini her alanda hissetmeye başladık. Salgın nedeniyle milyonlarca insan işlerinden olurken işçilerin çalışması ile üretimini gerçekleştiren fabrikalar ise üretimlerini durdurmak zorunda kaldı. Üretimi durunca da fiyatı artmaya başlayan metalar arasında en çok ilgiyi çeken ise ‘araba‘ oldu. 2020 yılında araba fiyatlarında çok ciddi bir artışlar gerçekleşti. Bazı arabaların fiyatları neredeyse iki katına çıktı. Hatta bazı arabaların ikinci el fiyatı birinci el fiyatı geçti. Çünkü, yenisi üretilmiyordu ve üretilip bireylere ulaşması zaman alacaktı.

Galericiler dertli, ikinci el pazarında alım satım yapan bireyler dertli, arabası olup satmak istediği hâlde arabasını satması durumunda yerine yeni araba alamayacağını düşünen halk yine dertli… Araba piyasası ve dolayısıyla araba fiyatları bütün insanları bunaltarak ilerliyor. Neredeyse piyasada kâr eden yok!

Araba Fiyatları Düşer mi? Fiyatlar Ne Olacak?

Araba fiyatlarına galericilerin gözünden baktığımızdan şunları görüyoruz: Galericilerin en yakındığı durum, ellerinde bulunan arabaları satmaları halinde yerine yeni araba koyamamak oluyor. Örneğin; ellerinde bulunan 100 bin liralık bir arabayı satmaları halinde aynı araba 1-2 ay sonra 110 bin veya 120 bin gibi fiyatlanabilmektedir. Böyle bir durumda galericiler ellerinde bulunan arabayı satmanın mantıksız olduğunu belirtmektedir. Çünkü, satılan araba hızlıca değerleniyor. Bunun yanında para ise değerini yitiriyor. Aslında satmayarak daha çok kazanç sağlanabiliyor. Ancak alım-satım işi ile ekmeğini kazanan insanlar için kendi ürünleri satmamak ise yerinde saymalarına sebep oluyor.

Bir galericiye sormamız halinde muhtemelen şu cevabı alacağız; “biz satarken rahatsız oluyoruz, alan öderken rahatsız oluyor.” diyerek durumun anlamsızlığına vurgu yapacaktır. Doğrusu, araba fiyatları herkesi düşünmeye itiyor.

Özellikle son 1 yılda iki kat fiyat artışı olan arabalar dikkatleri üzerine çekiyor. Bu durum arabaya ihtiyacı olan insanları üzmeye devam ediyor.

2021 Yılında Araba Fiyatları Ne Olacak?

2020 yılının birçok açıdan sıkıntı geçtiğini biliyoruz. Özellikle koronavirüs salgını bütün sektörleri kötü etkiledi. Otomotiv sektörü de salgından etkilenen sektörler arasında yer aldı. Salgın nedeniyle üretim ve dağıtım etkilendi. Sıfır araç çok sınırlı olarak piyasaya geliyor. Bu nedenle, hemen alınıyor. Bu durum da ikinci el araba fiyatlarını artırıyor. Hatta bazı araçlarda ikinci el fiyatının sıfır otomobil fiyatları geçtiğini biliyoruz. Bütün olanlara rağmen 2021 yılında 2020 yılına göre iyileşmeler görüleceğini bekliyoruz. Ekonomiyi dağıtan belirsizlik ortamının gün geçtikçe yerini iyimser bir havaya bıraktığını görüyoruz. Diğer yandan, açıklamarımız yapılan zamların ve artışların düşeceğini söylemek anlamına gelmiyor. 2021 yılında 2020 yılına göre iyimser bir havanın olacağını beklemek, havaların tamamen güzelleştiği anlamına gelmiyor.

araba fiyatları düşecek mi

Araba Fiyatları düşer mi?

Özellikle fiyatların artışını sağlayan sebepleri bulabilmeliyiz. Salgının bütün dünyayı etkilediğini biliyoruz. Bunun yanında ülkemizi ve ülkemizin ekonomisini etkileyen nedenleri bulabilmeliyiz. Döviz kurunun artışı, ciddi anlamda artan para arzı ve üretimin içinde bulunduğu durumu göz önünde alınca ciddi fiyat düşüşleri beklemek pek doğru olmaz.

Sonuç olarak; araba fiyatları, azalan taleple beraber bir miktar düşüş sergileyebilir. Buna rağmen, çok ciddi fiyat düşüşlerini beklemek aşırı iyimser bir tavır olacaktır.