Yasal Takip Nedir? Sürece Hangi Durumlarda Düşülür? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Yasal Takip Nedir? Sürece Hangi Durumlarda Düşülür?

Yasal Takip Nedir? Sürece Hangi Durumlarda Düşülür?

Bankalar üzerinden kullanılan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat gibi ürünlerin, ödenmesi gereken taksit ve asgari ödemelerinin, belirlenmiş olan vadelerde ödenmemesi durumunda hesaplar gecikmeye düşer. İlgili hesaplardaki gecikmelerin birkaç gün içinde giderilmesi halinde herhangi bir yasal süreç başlamaz. Ancak bu ödemelerin yapılmaması ve belirlenmiş olan yasal gecikme süresi olan 90 gün içinde giderilmemesi halinde yasal takip süreci işlemeye başlar.

Kullanılmakta olan kredili ürünlerin herhangi bir nedenle gecikmeye girmesi halinde banka ve borçlu arasında bir takım görüşmeler ve yazışmalar yapılır. İlgili hesapların gecikmeye düştüğü an itibariyle banka öncelikle kişiyi telefonla arayarak gecikmeyi gidermesi için bir tarih ister. Genellikle bu tarih bir sonraki taksit vadesi veya ekstre hesap kesim tarihinden önceki bir tarihtir. Bu süreç dahilinde ödemenin yapılmaması ve sonrasındaki süreçte de gecikmelerin katlanarak devam etmesine kadar geçen süreç idari takip sürecidir.

Banka Kara Liste Sorgulaması

Gecikmelerin 90 gün içinde ödenmemesi durumunda avukatlar devreye girer ve böylece yasal takip işlemleri başlatılır. İlgili dosyayı devralan avukat borçlu ile iletişime geçerek icra işlemleri öncesinde borcu kapatma veya taksitlendirme yoluna giderek anlaşmaya çalışır. Eğer taraflar arasında herhangi bir sulh sağlanmamış ve borç yapılandırılmamış ise avukat tarafından icra takip işlemleri başlatılır. Böylece borçluya ait borç tutarına avukatlık ücreti ve icra masrafları da eklenerek daha da yükselir.

Yasal takip süreci borcun daha da artmasına neden olan bir süreçtir. Eğer banka ile aranızda herhangi bir anlaşmazlık söz konusu değil ise mümkün olduğu kadar borcu kapatmaya veya yapılandırmaya çalışın. Sizinle iletişime geçen avukat ile tüm detayları paylaşın ve indirim talep edin. Gerekirse en rahat ödeyebileceğiniz tutar üzerinden taksitlendirme yapmasını isteyin. Yaptığınız görüşmeler sonrasında eğer bir anlaşmaya varamadı iseniz avukat daha da fazla beklemeyecek ve icra işlemlerini başlatacaktır.

İcra dosyasının açılması ile birlikte ilgili icra dairesinden size bir tebligat gelir. Bu tebligatı aldığınız tarih itibariyle 7 gün içinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Eğer haklı bir nedeniniz var ise yasal süreç içinde itirazınızı yaparak icra işlemlerinin durdurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu süre dahilinde itirazda bulunmaz iseniz, ilgili dosyada belirtilen tüm borç ve masrafları kabul etmiş sayılırsınız.