Tüm Bankaların EFT Saatleri - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Tüm Bankaların EFT Saatleri

Tüm Bankaların EFT Saatleri

Elektronik Fon Transferi yani herkes tarafından bilinen adıyla EFT, bankalar arası para transferi işlemidir. Aynı banka şubeleri arasında yapılan para transferi işlemlerine de havale denir.

Eft işlemleri, resmi tatiller hariç hafta içi her gün mesai saatleri içinde belirlenmiş olan saatler içinde gerçekleştirilebilir. Tüm eft işlemleri Merkez Bankası üzerinden gerçekleştirilmekte olup, işlem yoğunluğuna ve verilen hesap bilgilerinin doğruluğuna bağlı olarak 5-30 dk içinde karşı tarafın adına veya hesabına ulaşmış olur.

Eft nasıl yapılır? 

eft-saatleriEft işlemleri; hesap numarasına, iban numarasına, kredi kartına, isme veya telefon numarasına ihbarlı olarak yapılabilir. Eft işlemleri sırasında 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren getirilen zorunluluk nedeniyle IBAN numarası kullanılmak zorundadır. Eğer para transferi sırasında elinizde karşı tarafa ait IBAN bilgisi mevcut değil ise, işlemi yaptığınız kanala uygun beyan vermeniz gerekmektedir.

Hesap numarasına yapılan eft işlemleri sırasında karşı tarafa ait IBAN bilgisinin girilmesi gerekmektedir. Eğer kişiden veya karşı bankanın internet sitesinden mevcut hesap bilgisine göre IBAN numarasını öğrenemiyor iseniz, işlemi gerçekleştirmeden önce beyan vererek, sorumluluğu kabul etmeniz gerekmektedir. Aynı işlem, isme ve telefon numarasına ihbarlı gönderilen eft işlemlerinde de geçerlidir. Bu işlem sırasında alıcıya ait banka şube kodu, alıcı adı soyadı ve hesap bilgileri tam ve eksiksiz olmak zorundadır.

[ads2] IBAN numarasına yapılan eft işlemleri sırasında da karşı tarafa ait 32 haneli IBAN numarası ve alıcı adı soyadı belirtilerek gönderilmek istenen tutar sorunsuz olarak transfer edilebilir.

Kredi kartına yapılan eft işlemleri sırasında ise IBAN kullanılmamaktadır. Bu nedenle elinizdeki kredi kartı bilgilerinin doğru olması gerekir. Para transferi sırasında sizden kredi kartı numarası, banka adı ve transfer etmek istediğiniz tutar sorulur.

 

EFT işlem saatleri nedir?

EFT işlem saatleri, işlem yapılan kanallara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genel olarak banka şubelerinden yapılan transfer işlemleri resmi tatiller hariç hafta içi her gün 08:00-17:25 saatleri arasında gerçekleştirilebilmektedir. Hafta sonu eft işlemi yapılamaz.

09:00 – 17:00 saatleri arasında EFT yapılabilecek bankalar arasında; Albaraka Türk, Akbank, Finansbank, Denizbank, İş Bankası, İng bank, Yapı Kredi Bankası ve Vakıfbank,

09:00 – 17:15 saatleri arasında EFT yapılabilecek bankalar arasında; Şekerbank ve Garanti Bankası yer alır iken,

  • Halk Bankası 08:00 – 16:30
  • Bank Asya 09:00 – 17:25
  • TEB 09:00 – 16:00
  • Ziraat Bankası 08:30 – 15:00
  • Kuveyt Türk 08:40 – 17:10

saatleri arasında EFT işlemi yapılabilmektedir.