Sim Kart Değişikliğinde Bloke Kaldırma - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Sim Kart Değişikliğinde Bloke Kaldırma

Sim Kart Değişikliğinde Bloke Kaldırma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, (BDDK) 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olan düzenlemeye göre, bankaların internet şubelerine girişlerde tek kullanımlık şifre kullanılmasını zorunlu hale getirmişti.

Bu uygulama kapsamında da bankalar tarafından internet bankacılığını kullanmak isteyen müşterileri için sürekli kullandıkları cep telefonu numaralarını kayıt etmeleri istendi. İnternet Bankacılığını kullanmak isteyen her kişi, kendilerine iletilen hesap bilgileri ve kullanıcı şifreleri ile giriş yapmak istediklerinde, güvenlik önlemi olarak kayıtlı olan cep telefonlarına tek kullanımlık şifre gönderilmeye başlandı. Eğer kişi cep telefonunun SIM kartını değiştirmiş ise o zaman blokajı kaldırması gerekir.

Biz bu yazımızda, Yapı Kredi SIM kart bloke kaldırma işlemine değineceğiz.

Yapı Kredi SIM Kart Bloke Kaldırma

Yapı Kredi müşterileri, SIM kart bloka kaldırma işlemlerini;

  • İnternet şubesinden,
  • ATM’lerden ve
  • Telefon Bankacılığı üzerinden yapabilirler.

İnternet şubesi üzerinden SIM kart bloke kaldırma;

  • Bireysel internet şubesine Kullanıcı kodu/TCKN ve şifre ile giriş yapılır. SIM kart blokeli ise cep telefonuna bilgilendirme mesajı gelir ve giriş ekranı otomatik olarak sizi bloke kaldırma ekranına yönlendirir.
  • Ekranda yeralan tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurduktan sonra kimliğinizi onaylayın.
  • İşlemlerin doğru olarak tamamlanması sonrasında, cep telefonunuza Akıllı SMS şifresi gönderilir ve bu şifre ile girişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

[ads2] ATM’lerden SIM kart bloke kaldırma;

Yapı Kredi ATM’lerinden SIM kart bloke kaldırma işlemleri son derece kolay ve hızlı yapılmaktadır. Bunun için takip etmeniz gereken işlem sırası şöyledir:

Kullanıcı Başvuru İşlemleri > Kullanıcı İşlemleri > SIM Kart Bloke Kaldırma Akıllı SMS Numarası Onay > SIM Kart Bloke Kaldırma ekranına blokesini kaldırmak istediğiniz cep telefonunun numarasını yazıp giriş tuşuna basmanız sonrasında SIM kart blokesi kaldırılmış olacaktır.

 

Telefon Bankacılığı’ndan SIM kart bloke kaldırma;

Eğer SIM kartınız blokelendi ise, Yapı Kredi telefon bankacılığı hizmeti olan 444 0 444 nolu telefonu aradığınızda sizi otomatik olarak tek tuşla SIM kart bloke kaldırma işlemini yapacağınız kısma aktarır.

Diğer bankaların SIM kart değişikliğinde bloke kaldırma işlemleri de burada belirttiğimiz işlemlerden pek farkı yoktur. Hangi banka le çalışıyor iseniz, o bankaya ait kanallar üzerinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.