Kırmızı Kalem Yiyene Kredi & Kredi Kartı Veren Bankalar - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi & Kredi Kartı Veren Bankalar

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi & Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu değerlendirilebilmesi için, KKB puanının belirli bir seviyede olması gerekmektedir.

Bankalara yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları; internet, sms ve şube kanalıyla değerlendirmeye alınır. Başvuru kaynaklarının herhangi bir tanesi üzerinden yapılan başvuru sırasında da ilk değerlendirilen kriter KKB puanınızın hangi puan aralığında olduğudur.

Daha önceki yazılarımızda KKB puanının 1400 ‘ün üzerinde olması halinde kredi ve kredi başvurularınızın genel kredi limitleriniz dahilinde olumlu sonuçlanacağını belirtmiştik. Ancak bunun yanında 0-800 puan aralığının da riskli grup olarak değerlendirildiğini ve bu grupta yer alan kişilerinde ya ek teminatlar göstererek ya da mevcut sorunları tamamıyla ortadan kaldırdıklarını ispat ederek kredi kullanma ihtimalleri olabileceğini belirtmiştik.

kirmizi-kalem-yiyene-kredi0-800 puan aralığındaki kişilerin riskli grup olarak değerlendirilmelerinin en büyük nedeni kırmızı kalem yemelerinden kaynaklanmaktadır. Peki bankalardan kırmızı kalem yemek ne demektir? Kırmızı kalem yiyene kredi & kredi kartı veren bankalar var mıdır?

Kredi ve kredi kartı ödemelerini 3 dönem üst üste ödemeyen kişilere ait limitler kullanıma kapatılır ve kişiye 7 günlük ödeme süresi tanınır. Bu süre içinde gecikmenin kapatılması ve hesabın normal düzene sokulması beklenir. Eğer kişiye tanınan süre içinde bu ödeme gerçekleşmez ise sorunlu olan kredi ve kredi kartı hesabı için yasal takip süreci başlatılarak TCMB Risk Merkezine gerekli bildirimler yapılır. Buraya yapılan bildirimler sonrasında ilgili kayıtlar KKB Ekranına da düşer. Böylece kişi bankadan kırmızı kalem yemiş olur.

Kredi Sicilinde Sorun Olanlara Kredi Verenler

Yapılan bu bildirimler sonrasında sorunlu olan kredi kapatılsa bile mevcut kayıtlarda herhangi bir değişiklik ya da iptal yapılmayacaktır. Sadece kredinin kapatılma tarihinde güncelleme yapılacaktır. Kapatılma tarihinden itibaren de 5 yıl boyunca tüm bankalar ve finans kurumları tarafından bu olumsuz kayıt görüntülenebilecek ve bankaların iç mevzuatlarına göre olumlu ya da olumsuz bir şekilde değerlendirilebilecektir.

Kırmızı kalem yiyene kredi & kredi kartı veren bankalar da sorunlu olan kredinin yasal takibe düşme ve kapatılma tarihini de baz alarak yeniden bir değerlendirme yapabilir. Eğer bu tür bir kredi veya kredi kartı kapatma işleminiz var ise, kredi ve kredi başvurularınızı şube kanalıyla yapmanızı ve kapama işlemine dair ödeme makbuzunu da başvuru evrakları ekinde ilgili bankaya sunmanızı öneririz.