Karekodlu Çek Nedir? Nasıl Alınır? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Karekodlu Çek Nedir? Nasıl Alınır?

Karekodlu Çek Nedir? Nasıl Alınır?

Karekodlu çek hizmeti, karşılıksız çek gibi sorunların çözümü için üretilmiş bir sistemdir. 2015 Haziran ayından itibaren kullanımda olan Karekodlu çek hizmeti KKB yani Kredi Kayıt Bürosu
tarafından geliştirilmiştir. Kullanımı isteğe bağlı olan karekod sistemi çek kullanımında iki taraf için de büyük avantajlar sağlıyor. Karekodlu çek sayesinde dolandırıcılıklara karşı kendinizi güvenceye almış olursunuz, önce çeki veren kişinin profilini inceler ona göre çek kabulu yapma imkanını yakalarsınız.


→ E-Haciz Nedir? Nasıl Sorgulanır?

→ Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Maliyeti Ne Kadar?


Karekodlu çek nedir?

karekodlu-cek-nedirKarekodlu çek, normal çekten farklı olarak üzerine basılan karekod sayesinde, keşideciye ait hesap numarası ve çek numarası gibi detayları içeren bir çek çeşididir. Bu karekodun sorgulamasıyla çekin sahte olup olmadığı anlaşılabilir, aynı zamanda çeki aldığınız kişinin sicilini de görmüş olursunuz.

Karekodlu çek sahibi istiyorsanız, bu talebinizi işlem yaptığınız bankaya ilettiğiniz takdirde kullanımınız için gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır.

 

Çekin üzerinde bulunan karekod Findeks mobil uygulaması aracılığıyla okutulup, çek ve sahibi hakkında detaylara ulaşılabilir. Bu işlem için akıllı telefonunuza Findeks uygulamasını yüklemeniz yeterlidir. Bu sayede çek üzerinde herhangi bir oynama veya işlem yapıldıysa da açığa çıkacaktır. Çek kullanımı yüzünden oldukça ciddi dolandırıcılık olayları olduğu düşünüldüğünde, karekodlu çek kullanımının yaygınlaşması piyasanın sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Karekodlu çek raporu içerisinde, ibraz edilen ilk çek tarihi, ibraz edilen son çek tarihi, ibrazında ödenen çek, arkası yazılan çek gibi bir çok istatistik ve oran yer almaktadır.