Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günlük hayatımızda sık sık benzer anlamlarda duyduğumuz bu iki kelime arasında ne fark var?  Özetle açıklarsak..

Eft’yi açmak gerekirse Eft elektronik fon transferi anlamına gelmektedir. Eftde yapılan transfer işlemi farklı bankalar arasında gerçekleştirilmektedir. Havalede ise işlemler aynı banka içerisinde gerçekleşmekte.

Havale için bir çok banka herhangi bir ücret almaz veya çok cuzi ücretler talep eder. Eft ise genellikle ücrete tabi bir işlemdir. (Bazı özel durumlarda: Örneğin maaş müşterisi olmanız gibi, banka eft işleminden de ücret talep etmeyebiliyor. )

Havale işlemi günün her saatinde anlık olarak yapılabilirken, eft saate tatil olmayan günlerde ve mesai saatleri içerisinde gerçekleşmektedir.

Ayrıca EFT işleminde işlem gerçekleşene kadar verilen EFT emri iptal edilebilmektedir. Havalede ise işlem anlık olarak gerçekleştiği için geri alınamamaktadır.

havale-ile-eft-farki

Örneğin;

Garanti – İşbankası transferi EFT işlemdir.

İşbankası – İşbankası transferi havale işlemidir.

Para eft sistemine karışmadan bankanın iç sisteminde yer değiştirir. Bu yüzden anlık olarak ve masrafsız yapılabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse havale ile eft arasındaki farklar bunlardır. Aklınıza takılan soruları, yorumlarınızı ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.