Hafta Sonu Havale - EFT Yapılır mı? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Hafta Sonu Havale – EFT Yapılır mı?

Hafta Sonu Havale – EFT Yapılır mı?

Bankalar, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için birçok kanal üzerinden işlem gerçekleştirilmektedir. Mesai saatleri içinde şube içinde gerçekleştirmiş olduğunuz bankacılık işlemlerini mesai saatleri dışında, atm, internet ve telefon bankacılığı üzerinden de yapabilirsiniz.

Bankalar üzerinden en sık yapılan işlem para transferidir. Bu işlemler arasında, kira ödemeleri, bireysel kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, aidat ödemeleri gibi işlemler yer almaktadır. Bu işlemlerin hemen hemen hepsini 7/24 internet bankacılığı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki bu işlemleri yapabilmek için hesabınızda yeterli miktarda paranın olması gerekir. Eğer şube mesai saatleri dışında işlem yapanız gerekiyor ise en yakın ATM’den hesabınıza para yatırarak bakiyenizin müsait olmasını sağlayabilirsiniz.

Mesai saatleri dışında başka bankadaki hesaba para transferi yapamazsınız. Bildiğiniz gibi EFT işlemleri ancak hafta içi ve çalışma saatleri içinde yapılabilmektedir. Yani hafta sonu EFT yapılamaz.

Eğer para transferi işlemi, aynı bankadaki kendi hesabınıza veya başkasının adına kayıtlı olan başka bir hesaba yapılacak ise, bu işlemi ATM üzerinden, internet bankacılığı üzerinden, mobil bankacılık üzerinden ve dilerseniz telefon bankacılığı üzerinden hem hafta içi hem de hafta sonu istediğiniz saatlerde yapabilirsiniz.

[ads2] Aynı bankadaki hesaplar arasındaki havale işlemi ister kendi hesabınıza isterseniz de başkanın hesabına da olsa 7 gün 24 saat yapılabilmektedir. Bazı bankaların gün sonu işlemleri nedeniyle ilgili menüler kısa süreli de olsa kullanıma kapalı olabilir ancak çok kısa bir süre sonra yeniden ilgili menülere erişim sağlanabilmektedir.

Havale işlemlerinin 7/24 yapılabilmesi nedeniyle birçok kişi düzenli ödemelerini sorunsuz olarak gerçekleştirebilmek için, alıcının hesabının bulunduğu bankada kendi adına da bir hesap açtırarak ödemelerini günün her saati yapabilmektedir. Bu tür havale işlemleri öğrenciler ve askerler içinde çok kullanışlı olabilmektedir.

Bildiğiniz gibi, hem öğrenciler hem de askerler yaşadıkları şehrin dışında kalmak veya görev yapmak zorundadırlar. Her ne kadar ellerindeki parayı idareli kullanmak isteselerde aniden ortaya çıkan ihtiyaçlar nedeniyle aileleri ile görüşüp banka hesaplarına acilen para yatırmalarını istemektedirler. Bildiğiniz gibi bankalar arası EFT işlemi çok masraflı olduğundan da onlar da çocuklarının hesap açtırdıkları bankada hesap açtırarak istedikleri zaman o hesaba havale yapmaktadır. Bu şekilde işlem yaparak hem daha az masraf ödemiş hem de çocuklarının daha da fazla zaman kaybetmeden sorunlarını çözmelerini sağlamışlardır.