Fast EFT Nedir, Hangi Bankalarda Var? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Fast EFT Nedir, Hangi Bankalarda Var?

Fast EFT Nedir, Hangi Bankalarda Var?

Günümüzde çoğu bireyin kullandığı mobil bankacılık hizmetleri sağladığı pek çok fayda sebebiyle oldukça beğenilerek kullanılmaktadır. İnsanlar mobil bankacılık hizmetinden; kredi başvurusu, kart hareketleri, borç ödeme ve para transferi gibi pek çok işlemi hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir.

Özellikle para transferi işlemi (EFT) ödeme işlemleri konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu konu hakkında son dönemde geliştirilen Fast EFT hizmeti pek çok banka tarafından kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Fast EFT, farklı bankalardaki hesaplara çok kısa bir süre içerisinde 7/24 TL para transferi yapabilme alt yapısı olarak adlandırılan ve TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) tarafından geliştirilmiş yeni bir ödeme sistemidir. İnsanlar yeni yılın gelmesiyle birlikte bazı bankalar sayesinde bu yeni ödeme sisteminden yararlanabilmektedir. Fast EFT ödeme sistemini içeren bazı bankalar aşağıdaki listede sıralanmıştır.

  • Denizbank
  • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
  • Garanti BBVA
  • Akbank
  • Türkiye İş Bankası

Yukarıda söz edilen bankalara müşteri olan veya yeni müşteri olacak bireyler TCMB tarafından yeni ödeme sistemi olarak geliştirilen Fast EFT ayrıcalığından yararlanabilmektedir. Bu ödeme sistemi, para transferi işlemlerinizi çok kısa bir süre içerisinde tamamlamanızı sağlamaktadır. Sürekli olarak para transferi yapan bireyler bu sistemden yararlanarak ödemelerini kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde tamamlayabilir.

Denizbank

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yeni dönemde geliştirdiği yeni ödeme sistemi olan Fast EFT sistemini içeren Denizbank, müşterilerinin dijital hesaplarından kolaylıkla para transferi yapmasını sağlayan bankadır. Özellikle IBAN gibi hatırlanması zor bilgiler yerine telefon numarası, adres bilgileri ve TCKN bilgileri ile bu hizmeti kullanıma sunan Denizbank, kullanıcılarına hızlı para transferi yapabilecekleri bu sistemi sunmaktadır.

Denizbank müşterisi olarak para transferinde bulunacağınız kişilerin TCKN, telefon numaraları ve adres bilgileri yardımıyla hızlı bir şekilde TL para transferinizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik bu işlemi 7/24 yapabilme imkanı da Denizbank müşterilerine banka tarafından sağlanmaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Günlük hayatlarında sürekli olarak para transferi yapmak durumunda olan kişileri ilgilendiren Fast EFT sistemi TEB tarafından da kullanılmaktadır. Yeni yılın gelmesi ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından halkın kullanımına sunulmuştur. Para transferlerini en hızlı ve en kolay şekilde yapabilmeyi vaat eden bu yeni ödeme sistemi birkaç banka tarafından sağlanmaya başlamıştır. Bu bankalardan bir tanesi de Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)’dır.

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) müşterileri, CEPTETEB mobil uygulaması üzerinden TL para transfer işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilmektedir. Yeni ödeme sistemi olan Fast EFT ise bu işlemi kolay adres uygulaması ile daha da kolaylaştırmaktadır.

Türkiye Ekonomi Bankası müşterileri mobil bankacılık üzerinden para transferinde bulunacağı kişilerin cep telefon numarası, T.C kimlik numarası, Vergi Kimlik Numarası, Yabancı Kimlik Numarası ve Pasaport Numarası bilgilerinden yararlanarak hızlı ve kolay bir şekilde, 7/24 para transferi yapabilir. Ayrıca 1.000 TL’ye kadar yurt içi para transferi imkanı da Türkiye Ekonomi Bankası tarafından müşterilerine sağlanmaktadır.

Garanti BBVA

Günlük olarak pek çok kişiye para transferi yapacak olanları ilgilendiren bu yeni gelişmeyi müşterilerine sağlayan bir diğer banka Garanti BBVA’dır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından geliştirilen FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) kapsamında, Kolay Adresleme Sistemi, Garanti BBVA sayesinde de hayata geçirilmiştir. Garanti BBVA müşterileri, bu bankanın mobil bankacılık hizmetinden yararlanarak TL para transferlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen Fast EFT sistemi, TL para transferinin 7/24 kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. IBAN gibi zor hatırlanan gönderim adresi yerine Kolay Adresleme Sistemi kapsamında istenen telefon numarası, TCKN, VKN, ve Pasaport Numarası bilgileri sayesinde para transferi sağlanacak kişilerin bilgileri kolaylıkla kaydedilebilmektedir.

Akbank

Akbank müşterileri de Fast EFT sisteminden yararlanabilecek banka müşterileri arasında yer almaktadır. 2020 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından geliştirilen ödeme sistemi, Fast EFT, para transferlerinin 7/24 kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Akbank’a müşteri olan bireyler bu bankanın dijital bankacılığından yararlanarak TL para transferi işlemlerini artık daha hızı ve daha pratik bir şekilde tamamlayabilecek. Kolay Adresleme Sistemi’nin hayata geçirilmesi sayesinde de IBAN gibi hatırlanması zor ödeme bilgileri yerine, para transferinin yapılacağı kişilerin telefon numarası, T.C Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası, Pasaport Numarası gibi bilgilerinden yararlanarak para transferleri gerçekleştirilebilecek. Bu özelliklerin yanı sıra Akbank müşterileri, 1.000 TL’ye kadar yurt içi para transferi yapabilecektir.

Türkiye İş Bankası

18 Aralık 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen Fast EFT kapsamındaki Kolay Adresleme Sistemi, Türkiye İş Bankası tarafından da bu bankanın müşterilerine sağlanmaktadır. Kolay Adresleme Sistemi, para transferi esnasında istenen IBAN gibi hatırlanması zor bilgileri talep etmek yerine, ödeme yapılacak kişilerin e-posta adresleri, T.C Kimlik Numaraları, Pasaport Numaraları, Vergi Kimlik Numaraları gibi kolay ödeme bilgilerini talep etmektedir.

Türkiye İş Bankası müşterileri, bu sistemi 2 Kasım 2020 tarihi itibarıyla İşCep mobil uygulaması üzerinden kullanmaya başlamıştır. Günlük olarak para transferi yapan kişilerin oldukça işine yarayacak bu yeni sistem, 7/27 kolay ve hızlı para transferi gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. Bu işlemi aynı zamanda Türkiye İş Bankası müşterileri, İnternet Şubesi üzerinden de gerçekleştirebilmektedir.