Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Bankalar belirli dönemlerde bireysel kredi kampanyaları düzenler. Faiz oranlarında yükselişin beklendiği şu günlerde, bu tür kampanyalar bankalar için büyük bir fırsat olacaktır. Özellikle de bir miktar faiz indirimine giden masrafsız düşük faizli konut kredisi kampanyası düzenler iseler, konut alımlarını daha sonraki dönemlere ertelemiş olan kişileri kredi kullanmaya teşvik edeceklerdir.

En uygun ev kredisi veren bankalara başvuru yapmadan önce aşağıda belirttiğimiz konuları dikkatlice inceleyerek kredi başvurusu yapıp yapmamaya karar vermelisiniz.


→ Masrafsız Düğün Kredisi

→ 2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?


  • Kredi skor puanınız yüksek mi? Kredibilitenizin yani genel kredi puanınızın düşük olması, ön başvuru yaptığınız anda kredinin red olmasına neden olur.
  • Ne kadar konut kredisi kullanmak istiyorsunuz? Alacağınız konutun ekspertiz değerine bağlı olarak, belirlenen tutarın en fazla %80 ini oranında konut kredisi kullanabileceğiniz için ihtiyacınız olan nakdi karşılayıp karşılamadığını kontrol edin ve ona göre çekeceğiniz kredi limitini belirleyin.
  • Kredi kullanmak için geliriniz yeterli mi? Her ne kadar kredi kullandırımı öncesinde ipotek alınıyor olsa da, gelir durumunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Aile geliri ile toplam giderler dengede ise başvuru aşamasında sorun yaşamazsınız.
  • Kefiliniz var mı? Konut kredileri ipotek karşılığı verilen kredilerdir. Ancak bazı durumlarda ek teminat olarak kefil de istenmektedir. Bu nedenle de kefilinizi ve evraklarını hazır bulundurun.
  • Hangi krediyi kullanmak istiyorsunuz? Konut kredisi veren bankalar genellikle, sabit faizli veya değişken faizli konut kredisi kullandırır. Bu kredilerin size sağladıkları avantajları ve dezavantajları dikkatlice inceleyin.
  • Hangi konut kredisi sizin için daha avantajlı? Kullanmak istediğiniz kredide düşük faizli konut kredisi mi, yoksa masrafsız konut kredisi mi sizin için daha hesaplı. Bu konuda bankaların kredi hesaplama sayfalarını dikkatlice inceleyin. Kâr yapayım derken zarar etmeyin.

Bütün bu aşamalardan sonra evraklarınız ile birlikte düşük faizli konut kredisi veren bankalara başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden istenecek evraklar şunlardır:

  • Satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi
  • Gelir belgesi (Maaş yazısı, vergi levhası, emekli maaş cüzdanı, kira gelirine ait kira kontratı, tapu fotokopileri ve ek gelir belgeleri gibi…)
  • Adres beyanı için adınıza kayıtlı resmi bir fatura veya kredi kartı ekstresi.

Belgelerinizi tamamladıktan sonra size verilen başvuru formunu doldurarak bankaya teslim etmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra banka, öncelikle bir ön değerlendirme yapacak ve olumlu sonuçlanması halinde de ilgili konut için eksper gönderecektir. Belirlenen ekspertiz değerine göre, marj düşüldükten sonra kredi limitiniz belirlenmiş olacak ve tapudaki ipotek işlemleriniz tamamlanacaktır. Son aşamada da kredi kullandırılarak, ilgili tutar konutu size satan kişiye nakit ödenecek veya bloke çek düzenlenecektir.