Bankalardan İcralık Olan Kredi Alabilir mi - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Bankalardan İcralık Olan Kredi Alabilir mi

Bankalardan İcralık Olan Kredi Alabilir mi

Her bankanın iç mevzuatı gereği, kredi değerlendirme koşulları değişkenlik göstermektedir. Ancak, hepsindeki ortak kriter tabi ki kredibilitenin sürekliliğidir.

Bankalardan kimler kredi alabilir?

Bankadan kredi alabilmek için;

  • 18-65 yaşları arasında olunması,
  • En son çalıştığı işyerinden en az 6 ay süre ile sigorta priminin yatmış olmakla birlikte belgelenebilir gelir beyan etmesi,
  • Adres beyanı için, adına düzenlenmiş bir fatura ibraz etmesi,
  • Resmi ve geçerliliğini yitirmemiş kimlik belgesi getirmesi

Gerekmektedir.

Yapılan değerlendirme sırasında öncelikle kişinin kredi notu kontrol edilir. Kredi notu yüksek olduğu halde, mevcut risk yapısı ve son aylardaki ödeme performansı düzensiz ise kişiden ek evraklar istenir ve bu doğrultuda incelemeye devam edilir.

 

Bankalardan icralık olan nasıl kredi alabilir?

Bankalardan icralık olanların kredi başvurularının değerlendirilebilmesi için, öncelikle borcun kapatılmış olması gerekir. Borç kapatılmadığı halde, yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları otomatik olarak ret edileceğinden, skor puanının hızla düşmesine neden olur.

Ancak bazı istisnai durumlarda, icralık bir dosyanız mevcut olsa dahi, talep ettiğiniz kredi limite bağlı olarak başvurunuz onaylanabilir.

[ads]

Örneğin;

Tüm bankalardan kullanmakta olduğunuz kredi, kredi kartı ve kredili hesapların toplam limitine oranla, bir tek üründe icralık olmuş ve borcu vakit geçirmeden kapatmış iseniz, bu olayın kredi skor puanına yansıması biraz zaman alacağından, borcu yoktur yazısı götürmeniz halinde, kredi başvurunuz onaylanabilir.

Ayrıca, borcun kapatılması ile ilgili durum güncellemesi yapılmadığı için sistem onayı alınamayan durumlarda ek teminatlar alınarak riski minimize etme yoluna da gidilebilir. Bu da bir miktar paranın vadeli hesapta bloke edilmesi suretiyle olur. Bu tip uygulamalar, genellikle şube tarafından tanınan ve kendi bankasında sorun yaşamamış müşteriler için geçerlidir.

Bankalardan icralık olanların başvurabilecekleri bir yöntem daha mevcuttur. Bankalar ile iyi diyalogda olan ve kendi resmi işlemlerini banka üzerinden yapan kişiler bulunmaktadır. Biz bu kişilere kısaca kredi komisyoncusu diyelim.

Kredi komisyoncuları; %15-20 oranlarında komisyon talep ederek, adınıza kredi çıkartabilmektedir. Bu işlemlerin tamamı resmi olarak banka üzerinden yapılmaktadır. Yani, kredi sizin adınıza çıkar ve kullandırım sonrasında da ödeme planı teslim edilir. Kredi komisyoncusu sizden aldığı komisyonu, krediyi veren şubedeki aracı ile paylaşır.

Bu tür işlemler riskli işlemler olup, hiçbir şekilde onaylamadığımızı belirtmek isteriz. Özellikle son dönemlerde komisyon ile kredi kullandıran kişilerin artması ve insanların çaresizlik içinde kimlik bilgilerini tanımadıkları kişilere vermesi, ileride aşılamayacak sorunların çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.