Bankada Unutulan Paraları Sorgulama - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama

Bankada Unutulan Paraları Sorgulama

Belkide yıllar öncesinde açmış olduğumuz banka hesaplarında unuttuğumuz bir miktar para olabilir. Eğer siz de hesabınız olup olmadığını hatırlamıyorsanız veya eski hesaplarınızda para olabileceğini düşünüyorsanız kontrol etmenizde fayda var.

Bankada Unutulan Parada Zaman Aşımı Var mı?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kurumu tarafından sunulan hizmetle bankalarda unutulan para sorgulaması internet üzerinden yapılabiliyordu. Ancak şu an http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/Info.aspx adresine baktığımızda sorgulama işleminin kaldırıldığını görüyoruz.

5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62 nci maddesi uyarınca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanarak, 01.11.2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince ilandan kaldırılmıştır.

tmsf-bankada-unutulan-para-sorgulama

Bankada unutulan paralarda zaman aşımı 10 yıldır. Eğer 10 yıl boyunca bankadaki meblağ üzerinde hiçbir işlem yapmadıysanız bu paranın miktarına bakılmaksızın meblağ Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılıyor. Dolayısıyla 10 yıllık sürenin sonunda para ile ilgili hiçbir hak iddia edemiyorsunuz.

2015 yılı için unutulan paraların TMSF devredilmemesi için zaman aşımı son tarihi 15 Haziran 2015 olarak belirlenmişti.