Bankada Çocuk Hesabı Nasıl Açılır? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Bankada Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

Bankada Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

Günümüzde çoğu bankada 18 yaş altı çocuklarınız için hesap açmanız mümkün. Genel olarak 18 yaş altı için açılan bu hesapları bankadan bankaya farklı isimler alsa da çocuk hesabı olarak tanımlamak mümkün. Örneğin eğer 12-18 yaşları arasındaysanız, İş Bankası’nın İlk İmza hesabı bulunmakta.


→ Hesabın IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

→ Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar


sc-kucuk

 

Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

 

Bankalardaki çocuk hesaplarını açmak aslında oldukça basit bir işlem. 18 yaş altı olan kişi kendisi açamayacağı için, bankanın veli ya da vasinizden alacağı bir talimat yeterli.

Ayrıca küçükler adına veli ve vasi dışındaki kişiler tarafından hesap açılması mümkündür. Yasalar önünde bu işlem bağışlama olarak geçmektedir, tabiki bu durumun bağış yapılan taraf tarafından kabul edilmesi gerekmektedir aksi takdirde hesap açılamaz. Eğer hesap açıldıysa açtıranlar istediği takdirde veli ya da vasinin hesabı kullanmasına kısıt koyabilmektedir. Bu durumda çocuk 18 yaşına gelene kadar hesap kullanılamaz.

Ailenin Vefatı Durumunda Çocuk Hesabı

Bunun yanında ailesi vefat etmiş çocuklar için de hesap açılması mümkündür. Bu durumda çocuğa vasi olarak atanan kişinin rızası gereklidir. Vasi olan kişinin de onayı durumunda banka hesabı sorunsuz olarak açılabilmektedir.

sc-kucuk

 

Çocuk Hesabı İle Ne Yapılabilir?

 

Hesabı açtırdıktan sonra bir çok işlemi rahatlıkla yapmak mümkün. Hesabı açtırdıysanız daha sonrasında bankacılık işlemlerinizi kendi başınıza gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun yanında yatırım fonu alıp satarak paranızı değerlendirebilir. İstediğiniz yere havale ile para transferi yapabilirsiniz.