Banka Konut Kredisi Faiz Oranları 2016 - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Banka Konut Kredisi Faiz Oranları 2016

Banka Konut Kredisi Faiz Oranları 2016

Büyük çoğunluğumuzun hayatında evin farklı bir değeri vardır, özellikle de Türk kültüründe evin özel bir yeri bulunmaktadır. Günümüzde ev sahibi olabilmek, özellikle de büyük şehirlerde ev sahibi olabilmek, kredi desteği almadan çok zordur. Eğer birikimiz bulunmuyorsa veya arkanızda aile desteği gibi faktörler yoksa, banka kredilerine bel bağlamak zorunda kalınmaktadır.

2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi? konusunda 2016 için kredi konut faizleri hakkında beklentilerimizi paylaşmıştık. Faiz oranlarına bağlı olarak negatif etkilenmesi beklenen konut satışlarının da aksi yönde yükselişe geçmesi beklenmedik bir etki yarattı. Güncel olarak konut kredisi faiz oranlarının 1,15 ile 1,40 bandında seyir içerisinde olduğunu görmekteyiz. Kira masrafından kurtulmak isteyen bir çok vatandaş güncel faiz oranlarından bağımsız olarak kredi kullanma arayışına girmektedir.

 

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) istatistiklerine göre Nisan-Haziran 2015 döneminde 2 milyon 753 bin 748 kişi kredi kullanımı gerçekleştirmiş, kullanılan toplam kredi miktarı ise 45 milyar TL seviyesinde olmuştur. Kullanılan konut seviyesinin miktarı ise 13 milyar TL seviyelerinde olmuştur. Önceki yıla göre tüketici ve konut kredilerinde %16 seviyesinde bir artış gözlenmiştir.

 

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

Banka FaizBankaFaiz
Garanti Bankası1.14İşbankası1.25
Finansbank1.13Vakıfbank1.15
TEB 1.10Ziraat Bankası1.24
Denizbank1.14INGBank1.24
Halkbank1.15Akbank1.25

Kullanmayı planladığınız konut kredisi için alacağınız faiz oranı, istediğiniz miktar, vade süresi ve diğer faiz oranlarına göre değişkenlik gösterebilmekte. Tabii ki araştırma sonrasında oranlarını uygun bulduğunuz bankalardan randevu olarak, müşteri temsilcileri ile kredi oranları üzerinden pazarlık imkanınız bulunmaktadır. Büyük meblalar söz konusu olduğundan ufak oranların bile büyük etkisi olduğunu göz ardı etmemelisiniz.