ATM den Dolar ve Euro Çekilebilir mi? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

ATM den Dolar ve Euro Çekilebilir mi?

ATM den Dolar ve Euro Çekilebilir mi?

Bankalar, gelişen teknoloji ile birlikte mevcut sistemlerinde birtakım iyileştirmeler yapmıştır. Bu iyileştirmeler sonrasında amaç müşteri memnuniyeti sağlamak ve şubeler üzerindeki iş yükünü mümkün olduğu kadar en aza indirgemektir.

Eskiden tüm bankacılık işlemleri sadece şubeler üzerinden yapılmakta idi. Artan ürünler ve buna bağlı olarak da müşteri işlem yükünün artması nedeniyle, bankalar mevcut şube sayılarını arttırmaya başladı. Fakat zaman içinde artan maliyetler ve gelişen teknoloji işlemlerin daha hızlı yapılması için ek hizmetlerin devreye alınmasını sağladı. Bunların arasında da öncelikle, telefon ve internet bankacılığı gelmektedir. Çoğu banka müşterisi telefon bankacılığı üzerinden işlemi yapmayı bırakmış, tüm işlemlerini internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştır.

Banka müşterilerinin, gelişen teknolojiye bu kadar hızlı ayak uydurması iş yükünün ve maliyetlerin de hızla azalmasını sağlamıştır. Ancak zaman içinde başka bir ihtiyaç doğmuş ve banka müşterilerinin döviz ihtiyaçlarını istedikleri zaman, bankaların açık olduğu saatlere bağlı kalmadan kullanım ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda yapılan entegrasyon çalışmaları sonrasında başta özel bankalar olmak üzere bir çok banka ATM’sinden artık yabancı para cinsinden de para çekilip, yatırabilmektedir.

Yabancı para üzerinden işlem yapan ATM sayısı ilk başlarda turistik bölgelerde daha yaygın olarak kullanılmakta iken artık Türkiye deki belirli merkezlerde de ihtiyaç doğrultusunda ATM altyapıları yeniden düzenlenmiş ve banka müşterilerinin hizmetine sunulmuştur.

 

Türkiye’de faaliyet gösteren hangi banka ATM’lerinden yabancı para cinsinden para çekilebilir?

 

Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların ATM den Dolar ve Euro Çekilebilmesi için öncelikle kişinin o bankada döviz hesabının ve hesabında da döviz cinsinden bir meblağın olması gerekir. Bazı ATM lerden sadece Dolar ve Euro çekim işlemi yapılabilir iken, bazı ATM lerde ise GBP cinsinden de para çekim işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca para çekme işlemlerinin dışında, para yatırma, döviz cinsleri arasında dönüştürme, döviz havalesi ve döviz hesabı olmadan döviz bozdurma gibi birçok işlem de yapılabilmektedir. Tabi ki bu işlemlerden ücret ve komisyon alınabilmektedir.

atmdendolareuro[ads]

 

  • Hsbc Bankası: Bu bankaya ait TL/$/€ ve TL/£/€ işareti olan ATM lerden günlük para çekme limitleri dahilinde belirtilen para cinslerinde para yatırma ve çekme işlemleri yapılabilmektedir. Bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için döviz cinsinden olan bu hesapların kredi kartına veya bankamatik kartlarına bağlı olması gerekir.
  • KuveytTürk: Bu bankaya ait ATM lerden günlük 575 EUR/750 USD ye kadar nakit para çekilebilmektedir. Gerekli durumlarda çağrı merkezi aranarak günlük para çekme limiti 3.000 TL karşılığı döviz cinsinden arttırılabilir.
  • Denizbank: Türkiye’de bir ilki başlatan Denizbank’ın mevcut ATM lerinden, banka müşterisi olma şartı olmaksızın herkes USD/EUR/RUBLE cinsinden döviz alım satım işlemi gerçekleştirebilmektedir.
  • İşbankası: İşbankası ATM’lerinden de kartsız olarak döviz alım-satım işlemi yapabileceğiniz gibi, mevcut olan döviz hesaplarınız içinde USD, EUR ve GBP cinsinden para yatırma ve çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Garanti: Garanti Bankası Atm’lerinin bazılarından para çekme işlemi yapılabilir iken bazılarından sadece para yatırma işlemi yapılabilmektedir. Hem para yatırma hem de para çekme işlemlerinin yapıldığı ATMler sınırlı sayıda olup, listeler Garanti Bankası İnternet Şubesinde yer almaktadır.
  • Teb: Türk Ekonomi Bankası’na ait ATM’lerden banka kartınız yardımıyla USD, GBP ve EUR çekip yatırabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için, ilgili döviz hesaplarınızın kartlarınıza bağlı olması gerekmektedir.
  • Albaraka: Albaraka nezdindeki vadesiz USD ve EURO hesaplarınızdan hem para çekebilir hem de para yatırabilirsiniz. Ancak bu hizmeti sunan ATM sayısı sınırlı olduğu için, internet sitesi üzerinde yer alan ATM listesini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
  • Finansbank: Döviz yatırılabilen ve çekilebilen ATM sayısı sınırlı olup, çoğunda hem EUR hem de USD cinsinden para çekilebildiği gibi bazılarından da para yatırma ve para çekme işlemleri birlikte yapılabilmektedir.
  • Odeabank: Odeabank’ın mevcut olan tüm ATM’lerinden EUR ve USD cinsinden para yatırma işlemi yapılmakta olup, üzerinde USD ve EUR işareti olan ATM’lerden de para çekme işlemi yapılabilmektedir.