Altına Taksit Yapan Bankalar (Tam Liste) - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Altına Taksit Yapan Bankalar (Tam Liste)

Altına Taksit Yapan Bankalar (Tam Liste)

Altına taksit yapan bankalar, çoğu zaman yatırımcıları ya da acil altın ihtiyacı olan kişileri büyük bir dertten kurtarmaktadır.

Altın, ülkemizde en sık kullanılan yatırım araçlarından bir tanesidir. Birikimi olan insanlar, paralarının yettiğince altın alarak değerlenmesini beklemektedir. Bazı insanlar da, birikimi olmadığı halde kredi kartlarına taksitle altın alıp kenara koymak istemektedir. Kimi zaman ise, düğünlere boş gidilmemesi amacıyla taksitle altın alma işlemleri talep edilmektedir.

Altın, hem hediye hem de birikim için kullanılmaktadır. Ancak nakit parası olmayan bireyler, kredi kartı ile altın satın almak istemektedir. Bu durumda çoğu birey altına taksit yapan bankalar hakkında araştırma yapmaktadır. En çok merak edilen konular arasında çeyrek altın taksit de yer almaktadır. Düğünlerin vazgeçilmez hediyesi olan çeyrek altın almak isteyenler de dahil olmak üzere pek çok insan, altın taksitleri ile ilgili bilgi almak istemektedir.

Kuyumcular Kredi Kartına Taksit Yapıyor Mu?

Kuyumcular kredi kartına taksit yapıyor mu sorusu, bir dönem alışverişlerde taksit uygulamasının kaldırılması ile birlikte gündeme gelmiştir. Taksitlerin kaldırılması kuyumcularda da geçerli olmuş, altın alımları azalmıştı. Bu nedenle yasalar ile taksit imkânının geri getirilmesi sağlanarak ekonomi döngüsünün düzene sokulması desteklenmiştir.

Kuyumcular, taksitli satışlara karşı çıksa bile uygulamalar gereği taksit yapmak durumunda kalmıştır. Bazı kuyumcular, kredi kartı ile satış yapmamak için pos cihazı kullanmamaktadır. Ancak pos makinesi ile çalışan kuyumcularda taksit imkânı bulunmaktadır.

Sarrafiye satıcılarının bazıları altın satışlarında tek çekim uygulaması kullanmaktadır. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda bankanızı arayarak altın alışverişinize taksit yaptırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu durumda bankanız, taksit seçeneklerini size sunarak taksitlendirme işlemini gerçekleştirecektir.

Altın Alımına Taksit Yapan Bankalar

Yatırımcıların ve hediye olarak altın satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konu da, altına taksit yapan bankalar ile ilgili olmaktadır. Her banka ya da kuyumcunun belirlediği komisyonlar doğrultusunda altın alımlarında taksit sağlanmaktadır. Genel olarak taksitle alışveriş konusunda çıkartılan yasaya göre 4 aya kadar taksitlendirme yapılması mümkündür. Aşağıda yer alan başlıklarda altın alışverişlerinde vade farklı uygulamayan bankalar hakkında bilgiler sıralanmaktadır.

World Kredi Kartı

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de en çok kullanılan kart, World kredi kartıdır. Yapı Kredi tarafından sunulan World, Albaraka tarafından da kullanılmaktadır. World kart kullanarak yapacağınız altın alışverişlerinde vade farksız 3 taksit yapılabilmektedir. Eğer altın alışverişinizi 4 taksit ile yapmak isterseniz, bu durumda komisyon ödemeniz gerekmektedir.   Banka tarafından belirlenen komisyon oranını da ödeyeceğinizi kabul ederek 4 taksit ile alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Bonus Kredi Kartı

Garanti Bankası tarafından sunulan Bonus Kart, World kredi kartı gibi vade farkı olmadan 3 taksit seçeneği sunmaktadır. Bonus kredi kartı TEB, ING Bank ve Şeker Bank tarafından da kullanılmaktadır. Bu bankaların kullanmakta olduğu Bonus kart, 3 taksite kadar herhangi bir vade farklı eklemesi yapmazken, altın alışverişinde 4 taksit uygulanmasını isteyen vatandaşlara komisyon eklemesi yapılmaktadır.

Axess

Axess kredi kartları ile altın alışverişi yapanlar, vade farkı uygulamasına maruz kalmadan 3 taksit seçeneğinden faydalanabilmektedir. Vade farkı olmadan 2 taksit imkânından yararlanmak isteyenlerin ise Axess, Bank’o Card, Axess, Wing, Akbank Free kullanması gerekmektedir. Bu belirtilen kartların dışında 2 taksit uygulaması bulunmamaktadır. Diğer kredi kartlarındaki uygulamalara benzer olarak 4 taksit ile altın almak isteyenlerin vade farkını ödemesi gereklidir.

Card Finans

Finans Bank tarafından sunulan Card Finans ile altın satın almak isteyen vatandaşlar, altın fiyatının üzerine vade farkı ekleyerek 4 taksit seçeneğini kullanabilmektedir. Ancak komisyon ödemeden 4 taksitli altın alımı yapılamamaktadır.

HSBC

HSBC Bank’ın Advantage kredi kartını kullanarak taksitli altın almak isteyen bireyler, vade farkı uygulaması ile alışverişlerinin bedelini 4 taksitte ödeyebilmektedir. Komisyon ödemesi kabul edilmediği sürece 4 taksit yapılması imkânsızdır.

Ticari Kredi Kartları

Ticari kart kullanan bireyler taksitle altın alımı yapmak istemeleri durumunda vade farksız 3 taksit uygulamasından yararlanabilmektedir. Ticari kredi kartları ile taksitli altın alışverişi için bazı bankaların şartları farklıdır. Bu nedenle ticari kredi kartı kullananların bankaları ile iletişime geçerek bilgi alması daha doğru olacaktır. Ticari kredi kartı sağlayan bazı bankalar, altın alışverişlerinde vade farkı ödenmesini şart koşmaktadır. Ancak genel olarak yapılacak altın alımlarında taksit üst sınırı 4 olmaktadır.

Taksitle Altın Alırken Uygulanan Komisyon Ne kadar?

Günümüzde her ürüne zam gelmiş olması, kredi kartı kullanımının artmasına neden olmaktadır. Zira ekonomik olarak sıkıntıya giren insanlar, ihtiyaçlarını kredi kartı ile karşılamaktadır. Özellikle tebrik durumlarında hediye olarak verilen altın, ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Ancak kredi kartı ile altın alışverişi yapmak isteyen vatandaşlar, bazı durumlarda komisyon ücreti ile karşı karşıya kalmaktadır.

Komisyon ücreti, genel olarak üst sınır olan 4 taksitte karşımıza çıkmaktadır. Vade farkı nedeniyle bankalar tarafından belirlenen komisyonların ödenmesi ile taksitle altın alışverişi yapılabilmektedir. Her bankanın belirlediği komisyon ücreti aynı olamayabilir, bu nedenle net bir komisyon ücreti söylenmesi mümkün değildir. Ancak genel olarak 15 – 20 TL fark ile taksit uygulamasından faydalanabilmek mümkünüdür.