72 Ay vadeli kart borcu yapılandırma - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

72 Ay vadeli kart borcu yapılandırma

72 Ay vadeli kart borcu yapılandırma

27 Eylül 2016 tarih ve 29840 nolu Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik gereği 72 ay vadeli kart borcunuzu yapılandırabileceksiniz.

Bankalar, takibe aldığı kredi müşterileri ile anlaştıkları vadelerde taksitlendirme yapabilmektedir. Bu düzenleme ise, takibe alınmayan bireysel kredileri ve kredi kartı borçlarını kapsamaktadır. Bu durumda talep olması halinde ödenemeyen bireysel kredi ve kredi kartı borçları 72 aya kadar taksitlendirilebilecek. Ayrıca bu düzenleme ile mevcut olan ihtiyaç kredi vadeleri 36 aydan 48 aya çıkarıldı.

Yapılan bu düzenlemeler sonrasında ise kafalarda soru işareti yaratan mesele ise uygulanacak faiz oranları konusu… Bu konuda resmi bir açıklama olmamasına karşın, bankacılar ise bu yapılandırma sırasında % 2,52 olan temerrüt faizinin uygulanmayacağını, bireysel kredilere uygulanmakta olan faiz oranlarının değerlendirilebileceğini düşünmekteler. Ayrıca yapılan bu düzenleme ile herkesin bu yapılandırmadan faydalanma durumunun söz konusu olmadığını, kişinin ödeme gücüne bağlı olarak bu koşulların değişebileceği de ifade edilmektedir.

72 ay vadeli kart borcu yapılandırması avantaj sağlar mı?

Bu konuyu bir örnek ile açıklayalım. 4 bin liralık kredi kartı borcunuzu takibe alınmadan önce 72 ay vadeli olarak yapılandırırsanız toplamda 7 bin lira civarında bir ödeme yapmış olursunuz. Ancak kredi kartınız takibe alındıktan sonra yapılandırma yapmak istediğinizde ise, toplam borcunuza yansıyan temerrüt faizi ile birlikte 72 aylık bir yapılandırma sonrasında toplamda 9 bin lira gibi bir ödeme yapmak durumunda kalabileceksiniz.

Yapılan bu düzenleme ile kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çeken kişilerin 72 ay vadeli kart borcu yapılandırmasından faydalanmaları lehlerine olacaktır.

72 ay vadeli kart borcu yapılandırmasından kimler faydalanabilir?

[ads2]

Yapılandırmadan faydalanabilmek için önce ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borcunun kanuni takibe alınmamış olması gerekir. Ayrıca yönetmeliğin yayınlanması tarihinden sonraki kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçları bu kapsamda yapılandırılmamaktadır. Bu haktan yararlanabilmek için herhangi bir süre bulunmamaktadır. Eğer borcunuzu ödemekte zorluk çekiyorsanız en kısa sürede bu haktan yararlanmanız sizin menfaatinize olacaktır.

 

72 ay vadeli kart borcu yapılandırmasından faydalanmak için ne yapmalıyız?

Kart borcunuzu yapılandırmak için öncelikle kredi kartınızı aldığınız bankaya başvurmalı ve yeni düzenleme kapsamında yapılandırmadan faydalanmak istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda illaki 72 ay vade ile yapılandırma yapmak zorunda değilsiniz. İsterseniz 36 veya 48 ay vadeli de yapılandırma yapabilirsiniz.

72 ay vadeli kart borcu yapılandırması sonrasında ödemeler nasıl yapılacak?

İlgili yönetmelik kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere en fazla 72 aya kadar yapılandırılacak olan kredi kartlarının taksitleri ilgili aya ait asgari ödeme tutarına eklenecek olup, talep edilmesi halinde de kredi kartı kullanıma kapatılıyor ve bu haktan faydalanmış olan kişilerin siciline de işleniyor. Yani ilerleyen aylarda yeniden yapılandırma talep edemiyorsunuz.