2017 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

2017 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

2017 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

OHAL öncesinde %1’in üzerinde seyreden konut kredisi faiz oranları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz oranlarının indirilmesi ile ilgili talimatı sonrasında BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in bankalarla yaptığı görüşme sonrasında yavaş yavaş faiz oranlarında düşüşler görülmeye başlandı.

Devletin en üst kademesinden gelen bu talimat sonrasında bankalar, konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına çekmeye başladı. Her ne kadar uzun vadede %1’in üzerinde faizler seyredilse de mevcut olan faiz oranları ile konut kredisi kullanımının avantajlı olduğu belirtilmektedir.

Ekonomiyi canlandırmak adına başta kamu bankaları olmak üzere birçok banka konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına çekti. Ancak bu indirimin kısa vadelerde hissedilmesi ve uzun vadede kredi kullanıp konut almak isteyen kişiler için henüz beklenen seviyelerde değil. Bu nedenle de fonlama maliyetlerinin düşürülerek uzun vadeli konut kredi faiz oranlarının da düşürülmesi ve konut kredisi kullanımının genele yayılmasının hedeflenmesi gerektiği ifade edilmektedir.

Şimdi de isterseniz mevcut konut kredisi faiz oranlarını inceleyip, bizim için avantalı olup olmadığına bakalım.

120 ay vadeli en düşük konut kredisi faizi % 0,95 ile Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından veriliyor olsa da, alınan masrafları da bu oranlara yansıttığımızda faiz oranlarının daha da yukarılara taşındığını görebiliyoruz.

24 ay vadeli en düşük konut kredisi faizi ise % 0,80 ile Halkbank tarafından veriliyor. Yine bu vadedeki konut kredisi kullanımlarında da alınan masraflar mevcut.

[ads2] Bu nedenle konut kredisi kullanmak istediğinizde kesilen masrafları da faiz oranlarına yansıtarak değerlendirmenizi yapmalı ve kararınızı ona göre vermelisiniz. Çıkan maliyetler sizin için avantaj sağlıyor ise kredi kullanmak için uygun zaman demektir. Eğer önümüzdeki dönemde yeni bir indirim söz konusu olur ise mevcut düzenlemeler dahilinde yeniden yapılandırma yapma ihtimaliniz de olabilir. Bu durum tamamıyla alacağınız konutta ve kredide sağladığınız avantajlara bağlıdır.

Peki bu durumda 2017 yılında konut kredisi faizleri düşer mi? Ya da faiz oranlarının düşebilmesi için piyasa koşullarının nasıl olması gerekir?

Bildiğiniz gibi kredi faiz oranlarının düşmesi için fonlama maliyetlerinin düşürülmesi gerekir. Mevcut durum karşısında var olan faiz oranları avantajlı görülmektedir. Bu avantajın genele yayılabilmesi için de ekonomi yönetiminin bir adım daha atması gerekir. Ancak şunu da göz ardı etmemek gerekir. Ekonomi yönetiminin yapıcı adımlar atabilmesi için;

  • Komşu ülkelerle olan ekonomik ilişkilerimizin iyileştirilmesinin olumlu yansımaları,
  • Türkiye’nin kredi notundaki pozitif yükselişler ve bunun piyasaya etkisi,
  • Mevcut faiz oranları ile kullandırılan konut kredilerindeki artış,
  • Konut kredilerindeki bu indirimin gayrimenkul sektörüne olan yansıması,

Gibi etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bunlarda yaşanılan olumlu gelişmeler ekonomi yönetimini hareketlenmesini ve bankalara yeni bir indirim konusunda baskı yapılmasını sağlayacak ve gerekirse de fonlama maliyetlerini azaltmak için mevzuat değişikliklerine gidilebilecektir.