2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi? - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

2015 yılının sonlarının yaklaştığı şu son günlerde, 1 Kasım seçimlerinde çıkan tek partili sonuç, tüm piyasalar açısından olumlu karşılanırken, konut sektörüne ve dolayısıyla da konut kredisi faiz
oranlarına ne şekilde yansıyacağı merak edilen bir konu.

Şu günlerde konut kredisindeki faiz oranları 240 ay vadeye kadar %1,05-%1,25 arasında değişkenlik göstermektedir. 2015 yılının ilk aylarında faiz oranları %1’in altında iken peki neden konut kredisi faizleri yükseldi?


→ Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

→ Bankaların Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri


Bilindiği üzere 2014 yılında 2 önemli seçim yapıldı ve bu seçim sonrasında çıkan sonuçlar piyasalar tarafından bir süre olumlu karşılandı. 2015 yılın ilk aylarına kadar konut kredisi faiz oranları max. %0,90 iken, hem iç hem de dış piyasada yaşanan olumsuzluklar Merkez Bankası tarafından bir takım müdahalelerin yapılmasına ve dolayısıyla da faiz oranlarının yükselmesine neden oldu. Tabi ki bu artırıma karşılık bankalar da konut kredisi faiz oranları arttırmak durumunda kaldılar.

2016-konut-faizleri-duser-mi2015 Kasım seçimlerinden istikrar sonucu çıkmış olsa da, Aralık ayının ikinci haftasında Amerikan Merkez Bankası’nın toplantısı olacak. Bu toplantı sonrasında çıkacak kararlara bağlı olarak Merkez Bankası faiz oranları ile ilgili açıklama yapabilir. Bu günlerde döviz piyasasında yaşanan inişli çıkışlı döneme bakılarak FED tarafından yapılacak açıklamanın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

İşte bu açıklama öncesinde bankaların yılsonu kredi kampanyaları yapacağı ve hatta bu açıklama öncesinde belki bir miktar daha faiz düşürebilecekleri düşünülüyor. Ama bu indirimler maalesef genele yayılmayacaktır.

 

[ads2]  FED FAİZ KARARI

(Güncelleme) 16 Aralık 2015 günü FED beklenen faiz kararını açıkladı ve 10 yıl sonra gelen ilk faiz arttırım oranını oy birliği ile 0,25 puan olarak belirledi. Piyasalar zaten bir faiz arttırım kararının çıkacağı sinyallerini daha önceki söylemlerden çıkarmış ve bu doğrultuda hareket planlarını belirlemişlerdi. Gelen bu açıklama sonrasında döviz piyasasında çok hareketli birkaç gün geçirildi. Hatta Merkez Bankası da dolar cinsindeki zorunlu karşılık, rezerv opsiyon ve serbest hesaplara uyguladığı faiz oranlarını aynı oranda arttırdı. Yani oran 0,24 den 0,49 a yükseltildi.

Ayrıca konut kredilerindeki faiz oranlarında 10-15 puan bir artış yaşandı. 2016 konut kredisi faiz oranları 1,10-1,35 aralığında değişkenlik göstermektedir.

Şimdi merak edilen ise; önümüzdeki günlerde Çin’in piyasalara olan etkisinin ne olacağı, FED’in beklenen diğer faiz arttırımlarını ne zaman yapacağı, Rusya krizinin aşılıp aşılamayacağı… Tüm bu gelişmeler para piyasasını ve dolayısıyla da faiz oranlarını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle özellikle yurtdışındaki gelişmeleri yakından takip etmek gerekir.

Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında başta TOKİ olmak üzere birçok inşaat firması tarafından inşaat projeleri hayata geçirilmiş ve geçirilmeye de devam etmektedir. Özellikle TOKİ’ nin dar gelirli vatandaşlarımızı küçük taksitlerle ev sahibi yapma girişimi tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Yani yapılan bu tür projeler mevcut konut fiyatlarının hiç değilse sabit kalmasını sağlayabilir. Olası bir konut kredisi faiz oranı yükselişi sizleri de bu sayede fazla etkilemeyecektir.

Nisan-Mayıs DEĞERLENDİRMESİ

(Güncelleme) Merkez Bankası’nın yeni göreve gelen başkanı Murat Çetinkaya, 20 Nisan 2016 tarihinde faiz oranlarının 50 baz puan düşürüldüğünü açıkladı. Piyasalarda zaten faiz oranlarının düşürüleceği yönünde bir beklenti vardı ve nitekim de beklenti gerçekleşti.

Bu açıklama sonrasında özellikle inşaat sektörünün önde gelen firma yöneticileri, bu kararın piyasalara olumlu şekilde yansımasını ve artık bankaların da bu gelişmeler sonrasında mevcut konut kredisi faiz oranlarını %1 in altına çekmelerini beklediklerini ifade ettiler.

Görülen o ki, önümüzdeki günlerde bankalar da bu gelişmeler ışığında konut kredisi faiz oranlarında indirime gidebilirler. Gelecek olan bu faiz indirimleri ile kişilerin gayrimenkule olan ilgisi artacak ve dolayısıyla da ekonomide bir canlanma olacaktır.

Sonuç olarak; 2016 Yılında konut kredisi faizleri düşer mi? sorusuna maalesef şimdiden net bir yanıt vermek imkansız. Ancak uzmanların beklentilerinin 2016 Yılında konut kredisi faizlerinin yükseleceği yönünde olduğunu da belirtmek gerekir. Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar konumuzda güncel olarak avantajlı konut kredisi veren bankalar hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Ekspertiz ücretleri için Bankaların Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri konusuna göz atabilirsiniz.