Merkez Bankası Döviz Kurları Nerede Bulunur? Bütün Veriler - Kredi Mühendisi - Kredi Notu ve Güncel Kredi Haberleri

Merkez Bankası Döviz Kurları Nerede Bulunur? Bütün Veriler

Merkez Bankası’nın dövize dair uygulamaları özellikle ekonomi kötü giderken sıkça merak edilmektedir. Döviz kurları hızla değişirken bazı tarihlerde kurların ne olduğu ise sıkça karıştırılmaktadır. Aslında Merkez Bankası’nın verilerine bakılırsa kolaylıkla sonuçlanabilecek bir tartışma konusu ise sık sık alevlenmektedir.

Bazen, şu tarihte döviz kuru şu kadardı biçiminde yanlış söylemler duyuyor olabilirsiniz. Bazen, sizlerde de unutkanlık olabilir. Resmi kaynaktan bir tık ile ulaşılabilecek bilgiler hakkında yanlış çıkarımları zaman zaman hepimiz yapabiliyoruz. Bunu önlemek için ise Merkez Bankası sürekli olarak veriler yayınlıyor. Sizinle bu verileri inceleyelim mi?

Gösterge Niteliğindeki Merkez Bankası Kurları Nerede Yayınlanır?

2001 yılında euro kuru ne kadardı? 2007 yılında dolar kuru ne kadar olabilir? 2012 yılında kaç TL ile kaç dolar alabilirdiniz?
Bu gibi sorular sizin aklınıza hiç geliyor mu? Kimi zaman tuhaf hesaplamalar yapmak bedava mutluluk sebebi olabilir. Kimileri için bir iş niteliğini taşırken kimileri için ise eğlence aracı olabilir. işte karşınızda TCMB’nin Kurları yayınladığı  sayfa ait bağlantı!

TCMB, şeffaflık gereği döviz kurlarına dair verileri daima yayınlar. TCMB, yabancı yatırımcıların genellikle takip ettiği önemli verileri yayınlamaktadır. “Bir ülkeye yatırım yapmadan önce nereye bakarsınız?” sorusunu size yöneltmiş olsaydık ne cevap verirdiniz? Genellikle, yabancı yatırımcılar yatırım yapacağı ülkenin Merkez Bankası verilerini incelerler. Buna ek olarak enflasyon oranlarını önemserler. Çünkü, paralarının ne yönde kazanç veya kayıp sağlayacağını tahmin etmek isterler. Elbette, veriler yalnızca geçmişse ait bilgileri sunar! Ancak çıkarım yapmak için elimizde bulunan göstergelerdir.

TCMB kurlar today diyerek google üzerinde arama yapan bir yabancı yatırımcıyı düşünelim. Sizce yabancı yatırımcı neyi merak etmektedir?

Merkez Bankası, neden şeffaf olmalıdır?

Şeffaflık, hemen her konuda toplumun ihtiyacıdır. Bir dost sohbetinden birkaç milyar dolarlık ticarete kadar birçok konu, şeffaflık ve güven tabanında şekillenir. Ekonomi gibi karmaşık alanlarda ise şeffaflık çok ama çok önemlidir. Çünkü, bizim amacımız ülkemize yatırımcı çekmektir. Eğer ülkemize dışarıdan nitelikle yatırımcılar getirebilirsek ülkemizin refahı artacaktır. Ekonomi açısından arzu edilen durum tam olarak bundan ibarettir. Muhteşem biçimde ülkemize para girişi olup ülkemiz şahlansa ne güzel olur değil mi? Bunu kim istemez ki?

Bu ve buna benzer nedenlerle yerli ve yabancı yatırımcılar bilgilendirilir.

 

Merkez Bankası Döviz Kurları Nerede Bulunmaktadır?

Döviz kuru, kendi para birimimizin yabancı para birimleri ile olan bir çeşit kıyaslanmasıdır. Bu noktada referans değerleri çok önemlidir. Döviz kuru tartışmalarında genellikle başka bir tarihle kıyaslama yapılır. İçinde bulunduğumuz tarihle bir başka tarihin referans alındığı tarihler arasında kıyaslama yaparak döviz kurunun nereden gelip nereye gittiğini daha rahat görebiliriz.

Örneğin; “2010 yılında döviz kurunun şu kadar olduğunu görüyoruz.” cümlesini nereden netleştirebiliriz?

2020 yılının 14 Aralık tarihinde ise döviz kuru şu kadar olmaktadır. Peki, bunun doğruluğunu nasıl sorgulayabiliriz? Elbette, resmi kaynakların verdiği verilere bakarak konuşuyoruz. Buna da Merkez Bankası verileri referans olarak verilebilir. TCMB kurları sayfasından bu gibi bilgileri hemen kontrol edebilirsiniz. Merkez Bankası Döviz Kurları daima aynı bağlantı üzerinde bulunacaktır.