Chania

Anasayfa » Kredi Notu » Kredi Notuna Göre Maksimum Ne Kadar Kredi Alınır

Kredi Notuna Göre Maksimum Ne Kadar Kredi Alınır


Bankalara yapılan kredi başvurularının değerlendirmeye alınması aşamasında en önemli etkenler arasında yer alan kredi notu, kredinin onaylanması aşamasında başlı başına bir etken değildir.

Bildiğiniz gibi, talep ettiğiniz kredi türü ve kredi limitine bağlı olarak, bankalar sizden standart başvuru evraklarının yanında ek belgelerde talep edebilmektedir. Bu tamamıyla sizin gelir gider durumunuzun birbiriyle orantısına, sigortalı olarak çalışma sürenize ve kullanmakta olduğunuz tüm bireysel ürünlerdeki mevcut risk durumunuza bağlı olarak değişir. Her bankanın değerlendirme kriterleri farklılık gösterdiğinden, başvuruyu yaptığınız bankanın uygulamalarına göre hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır.


→ Bankalardan İcralık Olan Kredi Alabilir mi

→ Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar


Kredi notunuza göre maksimum ne kadar kredi kullanabilirsiniz?

Kredi notu 0-1900 puan arasında değişkenlik gösterir.

Kredi notu 0-1150 puan arasında olan kişiler; ödeme performansı düzensiz, sorunlu kredi kartı veya bireysel kredi kullanmış veya mevcut gelir durumuna göre birçok bankadan kredi başvurusu yaparak puanını düşürmüş riskli gruptur. Bu kişilerin kredi kullanmaları hemen hemen imkansızdır. Bu durumda olan kişilerin, mevcut risklerini kapatmaları ya da hiç değilse düzene sokmaları ve bir süre bekledikten sonra da kredi başvurularını, bizzat şubeye giderek yapmaları daha mantıklı olacaktır.

Kredi notu 1150-1500 puan arasında olan kişiler; ödeme performansında kısa süreli gecikmeler yaşamış ancak bankacılık ürünleri kullanımında çok aktif olmayan standart müşteri tipidir. Bu kişiler belgelenebilir olarak 1500 TL gelir elde ediyor ve en az 6 aydır sigortalı olarak çalışıyor iseler, en fazla 15.000 TL kadar kredi kullanabilmektedirler.

Kredi notu 1500-1850 puan arasında olan kişiler; ödeme performansında sorun yaşamamış ancak ürün çeşitliliği olmayan müşteriler olup, sigortalılık süreleri 6 aydan fazla ve en az 1500 TL kadar gelir belgeleyebilir iseler, gelirlerinin en az 2 katı oranında kredi kullanabilirler.

Kredi notu 1500-1900 puan arasında olan kişiler ise; Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında mevcut olan ürünlerde herhangi birinde ödeme düzensizliği, taksit gecikmesi veya olumsuz herhangi bir detay söz konusu değil ise, minimum 12 ay ve daha fazla süreler dahilinde sigorta primlerinin ödeniyor olması halinde kefil ve ek teminat göstererek 50.000 TL ve üzeri kredi kullanabilirler.

Yukarıda da görüldüğü gibi, kredi notunuz her ne kadar yüksek bir değerde de olsa, bankaların iç uygulamalarına bağlı olarak sizlerden her zaman ek belge veya teminat isteme hakları bulunmaktadır. Bu tamamıyla başvuru yaptığınız bankanın düzenlediği kampanya detayları ve gelir durumunuzla doğru orantılıdır.


Etiketler:, ,

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi