Chania

Anasayfa » Krediler » Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler


Hergün yüzlerce insan bankalara ve finans kuruluşlarına kredi çekebilmek amacıyla başvuruda bulunuyor. İhtiyaçlarımızı karşılamak için ya da yeni bir ev, araba için kredi çekebiliyoruz.

Kredi çekmek oldukça önemli bir finansal karar. Gelirimiz belirli bir miktar bölümünü daha sonra ödeyeceğimiz bu kredilere ayırmak zorunda kalacağız.

Kredi başvuruları için genellikle TC Kimlik numaramızın bulunduğu bir kimlik kartı yeterli oluyor.


→ Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenilir?

→ Ruhsattan Rehin Kaldırma İşlemleri


Ancak kredi çekerken bankalara bir takım belgeler sunmamız gerekiyor. Bu belgeler çekeceğimiz kredinin türüne göre değişkenlik gösterebiliyor.

Genel olarak istenen belgeleri listeyecek olursak;

Gelir Belgeleri

Çalışanlar için, bordro, gelir yazısı, SGK hizmet dökümü

Emekliler için, SGK Emekli belgesi, emekli maaş cüzdanı bunun yanında emekli olduktan sonra başka bir yerde çalışma durumunuz varsa bununla ilgili işyeri destek prim belgeniz

Şirket sahibi iseniz; güncel vergi levhası, yıllık gelir vergisi beyannemesi

Kira veya Faiz geliri sahibi iseniz; gayrimenkul tapusu, kira kontratı, faiz geliri belgeleri

Çiftçi iseniz; Çiftçilik belgesi, arazi tapusu

Kredinin Türüne Göre olan belgeleri kısaca sıralayacak olursak;

Taşıt veya Ev için Belgeler

Örneğin araç kredisi için çekilecekse genellikle proforma fatura, eğer araç ikinci el için araç ruhsatı ve tescil belgesi.

Eğer konut için kredi çekiliyorsa; kat mülkiyetli tapu veya kat irtifaklı tapu ve inşaat ruhsatı gibi belgeler istenebilmektedir.

Bu belgeler çekeceğiniz kredi tipine ve bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Güncel halleri için kredi çekmek istediğiniz bankadan destek almanız tavsiye edililir.

Bunu yanında kefil olacak kişiden de genellikle bu belgeleri toplaması istenmektedir. Eğer çekeceğiniz kredide kefil gösterme durumunuz varsa, gerekli belgelerin onlar için de toplanması gerekmektedir.


Etiketler:, ,

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi