Chania

Anasayfa » Krediler » İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Gerekli Şartlar


Yeri geliyor, hepimiz ihtiyaçlarımız için zaman zaman maddi destek alma ihtiyacı hissediyoruz. Bu durumda eğer “kenarda köşede zor gün paramız” yoksa, çoğunlukla tek alternatifimiz de sıklıkla yolumuzun düştüğü bankalar ve bu bankaların bizlere sağladığı kredi imkanları oluyor.

Bireysel kredi ya da tüketici kredisi olarak da bilinen ihtiyaç kredisi de, bu konuda ihtiyaç duyabildiğimiz maddi kaynak imkanları arasında bulunmakta. Peki ihtiyaç kredisi çekmek için gerekli şartlar nelerdir? Bu şartları sağlayabilmek için neler yapmalıyız? Yazımızda bunlara yer vermek istiyoruz.

İhtiyaç kredisi çekmek için gerekli şartlardan ilki, reşit olmanız, yani 18 yaşınızı doldurmanız gerekliliğidir. Ancak reşit olur olmaz ekonomik olarak durumunuzun stabil olamayacağını hesap eden pek çok banka, krediyi ödeyebilecek olanlar için tanıdığı hakları genelde 20-21 yaşında ve daha büyük yaşlarda olan kişilere sağlamaktadır.

Maaşlı çalışıyorsanız (ya da kendi işinizin sahibiyseniz) SSK kaydınızın olması, kendi şirketinizin sahibiyseniz buna ek olarak vergi levhanızın olması gerekmekte. Bankaların bu konudaki kriterleri ise SSK kayıtlarınızın birkaç aylık olması, vergi levhanızda ise belli bir miktar karın görünmesi. Gelirinizi beyan etmek ve bu sayede alabileceğiniz kredi miktarını daha da artırabilmek mümkün. Ancak her durumda, bankaya götüreceğiniz tüm evraklar resmi belge niteliği taşımak zorunda. Aksi takdirde krediyi değerlendiren birimler tarafından şüpheli olarak değerlendirilen bu evraklar sorun yaratabiliyor ve kredi reddine sebep olabiliyor.

ihiyac-kredi-cekme-sartlariDaha önceki kredi geçmişiniz de ihtiyaç kredisi çekmek için gerekli şartlar konusunda önemli bir kriter olarak görülmekte. Eğer daha öncesinde ödemediğiniz, geciktirdiğiniz bir krediniz varsa, bu bankaların size olumlu yanıt vermemesi için önemli bir sebep. Eş rızasının olup olmaması konusunda da pek çok soru işareti mevcut. Genel olarak ihtiyaç kredilerinin pek çoğunda eş rızası istenmemekte, ancak kefil gösterme gibi bir durumdaysanız bu noktada eşin rızasının alındığını belirten bir belge ile başvurmak gerekmekte. Yine bunun haricinde de, ipotek durumlarında eş rızasının alınması, üstelik bu onayların hem banka, hem de noter nezdinde verilmesi şart. İhtiyaç kredisi sağlama konusu bankalar açısından diğerlerine göre daha riskli görüldüğü için, bunları rutin birer önlem olarak görmenizi öneriyoruz.

Tüm bunların haricinde, istisnai durumları dışarıda bırakacak olursak eğer, ihtiyaç kredisinin genel vade süresi en fazla 36 ay olarak yapılandırılabilmekte. İpotekli ya da ipoteksiz olması ise bu noktada herhangi bir önem teşkil etmemekte.


Etiketler:

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi