Chania

Anasayfa » Kredi Notu » Eşlerin Borç Durumu Birbirini Etkiler mi?

Eşlerin Borç Durumu Birbirini Etkiler mi?


Bankalar, belirli şart ve koşulda kredi kampanyaları düzenlemektedir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda hangi koşullar sizin için uygun ise o krediye başvurunuzu yapar, gerekli koşulları da sağlayarak krediyi kullanırsınız.

Bilindiği gibi bankalardan kredi alabilmek için, öncelikle kredi notunun iyi olması, en az 3-6 ay arasında sgk kaydının olması ve düzenli bir gelir elde edilmesi gerekmektedir. Tüm bu koşulların sorunsuz olarak karşılanması durumunda, şahsen yaptığınız kredi başvurunuz olumlu sonuçlanır ve ödeme tarafınıza yapılır.

Ancak bazı durumlarda kredi başvuru koşullardan bir veya birkaçının sağlanamaması durumunda bankalar, kredi talep edilen kişiden ek teminat isterler. Bu ek teminatlar;

  • Şahsi kefalet,
  • Gayrimenkul ipoteği,
  • Araç rehni,
  • Gayrimenkul veya mevduat geliri gibi…

eslerin-borc-durumu-birbirini-etkiler-miKredi başvuru aşamasında mevcut başvurunun olumsuz sonuçlanması sonrasında, kişiden istenen ek teminatlardan herhangi bir tanesi karşılanır ise kredi yeniden değerlendirilir ve sorun çıkmaması durumunda da kredi kullandırılır.

Eğer sağlanan ek teminat eşin kefaleti ise, alınan kredinin taksitlerinde herhangi bir sorun çıkması durumunda kefil alınan eş de aynı oranda borçtan sorumludur ve gecikmeyi gidermek veya borcu kapatmak zorundadır. Gecikmelerin devam etmesi ve kredinin yasal takibe atılması sonrasında oluşan yasal yükümlülüklerin giderilmesinden de birlikte sorumlu olmuş olurlar. Dolayısıyla da eşlerin borç durumu birbirlerini etkiler.

Ayrıca, kredi başvurusu yapan kişilerin evli olması ve kullandıkları kredinin yine ödenmemesi sonrasında başlatılan yasal takip işlemlerinde de her ne kadar kişinin mevcut maaş hesabına haciz konulması yoluna gidilse de, ortak yaşam alanları olan evlerindeki eşyalara da haciz gelmesi de söz konusu olabilir. Yani, kullanılan krediden haberdar olsanız da olmasanız da ev haczinden kaçamazsınız.

Aslında ev haczi konusu çok tartışılan bir konudur. Özellikle de eşlerin şahsi borcundan dolayı eve gelen hacizlerin geçerli olup olmadığı sıkça sorulan sorular arasındadır. Bildiğiniz gibi Medeni Kanunda yapılan son değişiklikler sonrasında mal paylaşımı devreye girmiş ve buna göre de bir eşe ait malların yarısının diğer eşe ait olabileceği belirtilmişti. Yalnız bu mal paylaşımı ancak eşlerin boşanması durumunda devreye girmektedir. Dolayısıyla da bir eşin şahsi borcundan dolayı diğer eşin sorumlu olmadığı ve mevduat hesapları, gayrimenkulü ve eşyalarına haciz konulamayacağı ifade edilmektedir. Ama maalesef ki günümüzde halen bu şekilde uygulanmamaktadır.


Etiketler:,

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi