Chania

Anasayfa » Kredi Notu » Araç Kiralamada Kredi Notu Dönemi

Araç Kiralamada Kredi Notu Dönemi


Kredi notunun hayatımızdaki yeri hızla artmaya devam ediyor. Yakın zaman içerisinde Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKDER) ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) arasındaki koordinasyon ile araç kiralama işlemlerinde kredi notu kriterinin de aktif olarak kullanılması planlanıyor.

Bu anlaşma çerçevesinde müşteri riskleri kiralama şirketleri için analiz edilip kiralama konusunda firmaların doğru seçimler yapmasını ve risklerini daha iyi bir şekilde yönetebilmesini sağlıyor. Reel sektöre yönelik olarak hazırlanan değerlendirme siste KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi adıyla anılmakta olup, kiralama şirketlerinin finansal açıdan güven veren kişilere kiralanması açısından önem taşımakta.

Sistemin müşteri açısından düşünüldüğünde de fayda sağlayabileceği unutulmamalı. Eğer finansal açıdan güçlü bir profil çiziyorsanız ve bunu raporla kiralama şirketi de görebiliyorsa, yapacağınız kiralama işlemlerinde kendi lehinize kazanımlar elde etmeniz mümkün hale gelebilmekte. Tabii ki şirketlerin bu rapor sonucunda kritik seviyelerde olan müşterilere hizmet vermesi yada vermemesi kendi inisiyatifindedir. Şirket kötü sicilinize rağmen size araç kiralayabilir, ya da kiralama şartlarını sizin profilinize göre farklılaştırabilir. Örnek vermek gerekirse yurtdışında finansal profili yüksek kişilerin kaza riskleri de bununla orantılı olarak düşebilmekte, dolayısıyla sigortasal işlemlerde avantaj sağlayabilmektedirler.

arac-kiralamada-kredi-notuPlanan sistemde sizin risk raporunuza erişmek isteyen firmaların, sizin onayınız olmadan erişmesi de mümkün olmayacak. Yani kiralama işlemi yapmak istediğinizde, cep telefonunuz aracılığıyla sizden onay alınması gerekecek ve bunun sonucunda firmaya değerlendirme sonucu gidecektir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Ne Zaman Devrede?

Yeni sayılayabilecek bu sistemin Türkiye çapında tam olarak aktif hale geçmesi zaman alacak gibi olsa da, özellikle kurumsal firmaların bu dönüşüme çok daha hızlı şekilde adapte olacağını düşünmekteyiz. Eğer kurumsal araç kiralama firmalarından kiralama işlemi yapmayı düşünüyorsanız, profilinizi gözden geçirmenizde fayda var. Yine de belirttiğimiz gibi firmalar size araç kiralayabilir ancak bu ihtimal düşüktür ya da kiralansa bile ödeyeceğiniz rakamlar yüksek seviyelerde olabilecektir.


Etiketler:

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi