Chania

Anasayfa » Ekonomi » Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Maliyeti Ne Kadar?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Maliyeti Ne Kadar?


Şahıs şirketi, bireyin tek başına kuruluşunu gerçekleştirebildiği sorumluluk payı da diğer şirket türlerine göre farklılık gösteren bir şirket türüdür. Aslında kelime

köküne baktığımızda ortaklık anlamından geldiği için, şahıs firması ya da şahış işletmesi olarak adlandırmak daha doğru olacaktır.

Türkiye’de şahıs firması kurulum maliyetleri, limited ve anonim şirketlere göre daha düşüktür. Şahıs firması tek kişinin sorumluluğunda olabileceği gibi, ortaklık yapısı kurulması da mümkündür. Ancak sorumluluk olarak baktığımızda şirketin ortakları, tüm mal varlıklarıyla sorumlu olmaktadır. Bu konuda sermaye şirketlerinden ayrılırlar.


→ Ruhsattan Rehin Kaldırma İşlemleri

→ Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenilir?


Şahıs şirketi kurma işinde de diğer şirket kurulumları gibi bir takım resmi evrak işlemlerinin halledilmesi gerekmektedir. Evrak toplama ve takip işini kendiniz yapabileceğiniz gibi vereceğiniz vereceğiniz vekalet ile de halledilmesini sağlayabilirsiniz.

Büyük çapta işler yürütmüyorsanız, şahıs şirketi kurmanın masrafının az olması ve sermaye gerekmemesi sizin için avantaj sağlıyor. Bunun yanında muhabese giderleriniz de diğer türlere oranla daha düşük olacaktır.

sahis-sirketi-kurma
Genel olarak yapılacak işlemlere ve giderlere bakarsak; Öncelikle muhasebecinizin işe başlama formu doldurması gerekmektedir. Bunun yanında 2 adet nüfus cüzdanı suretiniz ve 2 adet ikametgah gerekmektedir. Bunları muhtardan temin etmeniz halinde belge başına 6-7 TL gibi bir miktara mal olmaktadır. Bunun yanında noterden imza beyannamesi, imza sirküleri işlerinizi hallettirmeniz gerekmekte, bunlar için de takribi 30-40 TL bir harcamanız bulunuyor. Eğer muhasebecinize iş takibi için vekalet vermeniz gerekiyorsa ayrıca bunun için de noterden 70 TL civarında vekalet ücreti ödemek durumundasınız.

Temel olarak ödenecek masrafların başındaysa şirket kurma ücreti diyebileceğimiz, muhasebecinize vermek zorunda kalacağınız 400 ile 600 TL arasında değişebilecek bir ücret ödemeniz gerekmekte. Bundan sonra ise aylık olarak muhasebe işleriniz için ödemeniz gereken, minimum 100-150 TL gibi bir ücret söz konusu.

Yapacağınız iş türüne göre yazar kasa durumu ve ticaret odası kaydı opsiyonel olarak değişmektedir. Eğer yazar kasa almak istiyorsanuz bunun için de marka ve modele bağlı olarak 300 TL’den başlayan fiyatlar ödemek zorundasınız. Ayrıca oda kaydınız için 750 TL civarında masraf doğmakta. Bunun dışında kaşe, fatura, zarf ücretleri gibi ufak tefek giderler için,de bir miktar bütçe ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Tüm detayları göz önüne aldığımızda günümüzde bir şahıs firması yada şirketinin kurulumu az çok 2000 TL gibi miktarlara halledilebilmekte.

Konu hakkında aklınıza takılanları alt tarafta yorum kısmından bizlerle paylaşabiliriz, öneri ve görüş alabilirsiniz.


Etiketler:, ,

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi