Chania

Anasayfa » Bankalar » Yanlış Hesaba Para Yatırdım, Nasıl Geri Alabilirim?

Yanlış Hesaba Para Yatırdım, Nasıl Geri Alabilirim?


Zaman zaman yapılan hatalardan biridir başkasının hesabına para yatırmak. Bazen bizim dalgın bir anımıza gelir, bazen aceleyle veya bankada çalışan kişinin hatası yüzünden olabilir.

İşin sonunda göndermek istediğimiz parayı yanlış bir yere gönderiririz. Bu durumda hem maddi hem de manevi olarak sorun yaşamamız doğal.

Peki ama yanlış hesaba para yatırma durumunda ne oluyor?

Parayı geri alma şansımız var mı?


Bankadan Kiralık Kasa Nasıl Kiralanır ve Kullanılır?

→ Türkiye Kredi Notu Ortalaması Kaç?


Tabii ki paramızın miktarı ne olursa olsun yanlış bir işlem olan durumlarda bunu düzelmek en mantıklı olanı.

Yanlış işlem yaptığımızda öncelikle kendi bankamızla iletişime geçip durumu detaylı olarak açıklamamız gerekir. Gereken durumlarda dilekçe veya faks ile şubeye başvurmak da gerekebilir. Daha sonra şube eğer parayı alan kişi kendi müşterisi ise müşteriye konuyu açıklayarak parayı talep edebilir ve mağduriyeti giderebilir. Müşterinin onayını, rızasını alırsa iade işlemini gerçekleştirir. sehven de olsa alan tarafın rızası gerekir.

Parayı alan kişi başka bir banka müşterisi ise yani EFT işlemi yaptıysanız, bu sefer bankalar kendi arasında iletişim kurarak yine yanlışlıkla alan kişiden rica edilir. Banka, karşı bankaya bu talebi iletir

Tabii burada durum karşıdaki kişinin tasarrufundadır.

soru-cevap

Karşı taraf parayı iade etmek istemiyorsa ne yapılmalı?

Eğer karşı taraf uzlaşmak istemiyor ve parayı iade etmek istemiyorsa, bu durumda hukuk yollarına başvurmaktan başka çare kalmıyor. Karşı tarafa sebepsiz zenginleşme davası açmak zorunda kalabilirsiniz.

Hata banka kaynaklı ise herhangi bir durumu dert etmenize gerek yok, banka tüm prosedürleri kendi uygulayarak sizing mağduriyetinizi gideriyor.


Etiketler:,

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi