Chania

Anasayfa » Bankalar » Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar


Bankalar, kişilerin nakit para ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla belirli dönemlerde avantajlı kredi kampanyaları düzenler. Genellikle kısa vadeli kredilerde faiz oranları düşük uzun vadeli kredilerde de kredi faizleri yüksek olur. İhtiyaç duyulan nakdin aciliyetine bağlı kimse faiz oranlarına dikkat etmez. O kişiler için asıl önemli olan, ihtiyaç duydukları nakdi ne kadar kısa sürede temin edebilecekleridir.

BDDK tarafından düzenleme yapılıncaya kadar 48 ay veya 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanılabilmekte idi. Kişilerin mevcut gelirleri her ne kadar yeterli gibi görünse de, vadenin uzun olması ve mevcut gelirleri ile giderlerini karşılayamayacak duruma düşmeleri taksit ödemelerini geciktirdi. Bunun sonucu olarak da kişiler yeniden kredi alma ihtiyacı hissetti. Krediyi kredi ile kapatma ihtiyacı maalesef genele yayıldı ve bunun sonucu olarak da kredi kullanan kişilerin aldığı çoğu kredi icralık oldu.

Geçmişte kullanılmış olan uzun vadeli kredilerin batık duruma düşmeleri ve bu oranın çok yüksek olması sonucunda da BDDK da duruma el koydu ve yaptığı düzenlemeler ile İhtiyaç kredilerindeki kredi vadesini 36 aya çekti. Yani, artık geliriniz çok yüksek olsa dahi en uzun 36 ay vadeli kredi alabileceksiniz. Yeni bir kredi almak istediğinizde de mevcut ihtiyaç kredisi taksitlerinin çoğunu ödemiş veya kapatmış olmanız gerekecek.

Eğer mevcut borçlarınızı yapılandırmak ya da tüm bankalardan kullandığınız ihtiyaç kredilerini bir araya toplayarak tek bir bankadan taksit ödemesi yapmak istiyorsanız o zaman ipotekli ihtiyaç kredisi ya da bireysel finansman kredisini uzun vadeli kullanabilirsiniz.

İpotekli ihtiyaç kredisi ya da finansman kredisinin teminatı, hem mevcut gelir hem de konut ipoteğidir. Aslında buradaki asıl teminat ipotektir. Kredinin ödenmemesi durumunda konut üzerinde olan ipotek tüm borcu karşılayabilecek düzeydedir. Bu nedenle de uzun vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar, kişilerin talep etmesi durumunda ancak bu kredileri kullandırarak nakit ihtiyaçlar karşılanmasını sağlayabiliyor.

Eğer ipotek veremiyor iseniz çok üzülmeyin. Çünkü çok kısa bir süre içinde, ihtiyaç kredisi vadeleri yeniden 48 aya kadar çıkabilecek. Bu konuda BDDK başkanı tarafından yapılan bir takım açıklamalar bulunmaktadır. Eğer yeniden bu tür bir düzenleme gerçekleştirilir ise, büyük bir ihtimalle tüm bankalar yeniden güzel kampanyalar düzenler.


Etiketler:

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi