Chania

Anasayfa » Bankalar » Hesabın IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Hesabın IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?


IBAN numarasını özellikle son yıllarda oldukça sık duymaya başladık. Klasik olarak kullanılan şube kodu hesap numarası yerine, tüm banka ve ülke bilgilerini de içeren IBAN standardının kullanılması işlemlerin sağlıklı yürümesi açışından oldukça faydalı.

Türkiyedeki IBAN’lar yani Uluslarası banka hesap numaraları Türkiye’nin kodu olan TR ile başlamaktadır.

TR’den sonra gelen iki basamak kontrol basamağıdır. IBAN’ın geçerli olup olmadığı anlaşılabilir. Bundan sonraki kısım ise banka kodu ve sizin hesap numaralarınız ile oluşmaktadır.

Uzunluğu ülkeden ülkeye göre değişebilir ancak 34 haneyi aşamaz. Ülkemizde 26 hanedir.


→ Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

→ Kefilsiz Kredi Veren Bankalar


IBAN Numaramı nasıl öğrenirim?

Kullandığınız bankanın eğer online bankacılık işlemlerini de kullanıyorsanız, hesap detaylarını görüntülerken hemen hemen her banka iban numaralarını da göstermektedir.

Ek olarak bankaların kendi sayfaların IBAN hesap numarası için, IBAN hesaplama kısımları bulunmaktadır. Şube numarası ve hesap numarası girerek hesabınız için geçerli iban numaranızı oluşturabilirsiniz.

İnternet yerine telefon bankacılığı ile de bankaya ulaşıp konu hakkında destek talep edebilirsiniz.


Etiketler:

Bankaların SWIFT Kodları!

SWIFT kodu nedir? SWIFT kodu ya da SWIFT-BIC Uluslarası para transferlerinde kullanılan kod sistemidir. 8 veya 11 karakterden oluşmaktadır. Koddaki ilk 4 karakter finans kuruluşunun kodu, sonraki 2 karakter ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter lokasyon kodu ve sondaki 3 hane opsiyonel olup şube kodunu belirtmektedir.

SWIFT Kodları için Tıklayınız


İletişim    Site Haritası    Gizlilik Politikası    Yasal Uyarı   v1.4 2015 Kredi Mühendisi